Karıştırmalı bilyeli değirmende kalsitin yüzey modifikasyonu ve ürün özellikleri
Surface modification of calcite in stirred ball mill and its product feature
  1. Tez No: 271463
  2. Yazar: EMİNE YOĞURTCUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN UÇURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, mikronize kalsit numunesinin karıştırmalı yaş bilyeli değirmende sodyum stearat ve sodyum oleat ile yüzey modifikasyonu araştırılmıştır. Çalışmalarda kullanılan kalsit numunesi (d50=3,58 µm) Niğde ilinde faaliyet gösteren Niğtaş Limited Şirketi'nden temin edilmiştir. Ön deneyler sonrası Yates analizine uygun olarak deney değişkenleri belirlenmiş ve her iki reaktif için optimum çalışma şartları tespit edilmiştir. Optimum şartlarda yapılan deneyler sonrası her iki reaktifle modifiye edilmiş kalsit ürünleri üzerinde aktive oranı (A.O.), boyut dağılım analizi, TG-DTA analizi, FT-IR analizi yapılmıştır. Deneysel çalışmalar, Niğde bölgesi mikronize kalsitin yaş karıştırmalı bilyeli değirmende sodyum stearat ve sodyum oleat ile etkin bir şekilde modifiye edilebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, surface modification of ultrafine calcite samples were investigated with sodium stearate and sodium oleate by wet stirred mill. The samples (d50=3,58 µm) were obtained from Nigtaş Limited Company, working in the Nigde Region. After preliminary experiments, according to Yates? analysis of experimental variables were determined. Then the modification parameters were conducted for two different reagents. Modifications of calcite samples were made by using sodium stearate and sodium oleate in optimum conditions and activated ratio (A.O.), size distribution analysis, TG-DTA analysis, FT-IR analysis were carried out for sodium stearate concentrate and sodium oleate concentrate. The analyze results showed that ultrafine calcite of Nigde region could be effectively modified with sodium stearate and sodium oleate by using stirred mill.