Kalsitin dikey karıştırmalı bilyalı değirmende kaplanması ve plastik kompozitte performansının araştırılması
Coating of calcite in vertical stirred media mill and investigation of its performance in plastic composite
  1. Tez No: 608049
  2. Yazar: ESRA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER YUSUF TORAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada; Niğde Bölgesi kalsitlerinden elde edilen Anadolu Mikronize A.Ş.'ye ait 3 adet mikronize kalsit ürünün (KALSİT01, KALSİT02 ve KALSİT03) laboratuvar ölçekli karıştırmalı bilyalı değirmen teknolojisi ile kuru öğütme şartlarında öğütme+kaplanması ve elde edilen kaplı nihai ürünlerinin incelik, yüzey alanı, renk, parlaklık, sarılık, kaplama oranı vb. özelliklerindeki değişimler araştırılmış olup, ayrıca çift burgulu extrüderde elde edilen plastik kompozitlerin dispersiyon özellikleri tespit edilmiştir. Kaplama deneyleri sonrası ürünlerin (KAPLIKALSİT01, KAPLIKALSİT02, KAPLIKALSİT03) tane boyutlarında öğütmeye bağlı olarak %27-57 arası, yüzey alanlarında ise %21-34 arası artışlar tespit edilmiştir. Ayrıca ürünler üzerinde yapılan renk analizleri sonucunda parlaklık değerlerinde bir miktar azalma gözlenirken, beyazlık değerlerinde bir miktar artış ve sarılık değerlerinde ise belirgin azalmalar tespit edilmiştir. Her 3 numune için de kaplama oranları %67-88 arası elde edilmiştir. KAPLIKALSİT01 örneğiyle yapılan %50 dolgulu kompaundda (~‰9 kaplama oranı) mikrotomografi ve SEM görüntülerine göre saçılımın iyi sağlandığı, kalsitin polimer içerisinde iyi dağıldığı, topaklanmanın çok az olduğu ve kalsit içermeyen polimer kısımlarının yer almadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; The fineness, surface area of 3 micronized calcite products (KALSİT01, KALSİT02 and KALSİT03) of Anadolu Mikronize A.Ş. color, brightness, jaundice, coating ratio etc. The dispersion properties of the plastic composites obtained from double screw extruder were determined. After coating tests, increase in grain sizes of products (KAPLIKALSİT01, KAPLIKALSİT02, KAPLIKALSİT03) between 27-57% and between 21-34% in surface areas were determined. In addition, color analysis on the products showed a slight decrease in brightness values, a slight increase in whiteness values and a significant decrease in jaundice values. Coating rates for all 3 samples were obtained between 67-88%. According to the microtomography and SEM images, it was observed that scattering was good, calcite was well dispersed in the polymer, there was little clumping and no calcite-free polymer parts.