Kalsitin yüzey modifikasyonu ve farklı mineral dolgu karışımlarının polimerin dispersiyon ve termal özelliklerine etkisinin incelenmesi
Surface modification of calcite and investigation of the effect of different mineral filler mixtures on dispersion and thermal properties of polymer
- Tez No: 823225
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER YUSUF TORAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kalsit ve talk gibi çeşitli mineral dolgu maddeleri plastiklerde katkı olarak sisteme ilave edilen doğal inorganik malzemelerdir. Ancak, organik malzeme olan polimer ile inorganik olan mineral arasında yüzey gerilimi ve polarite farkı bulunmaktadır ve bu sebeple daha iyi fiziksel değerler elde edebilmek için çeşitli kimyasal ajanlarla (yağ asitleri gibi) minerallerin kaplanması gerekmektedir. Öte yandan, plastik endüstrisinde doğal mineral katkıları plastik hammadde içerisine eklemenin iki sebebi bulunmaktadır: işleme özelliklerini artırmak ve nihai üründeki belirli özellikleri modifiye etmek ve malzeme maliyetlerini düşürmek. Bu tez çalışmasında mikronize kalsitin karıştırmalı bilyalı değirmende yüzey modifikasyonunun gerçekleştirilmesi ve farklı mineral dolgu karışımlarının polimer içerisinde dispersiyon ve mekanik özelliklere etkisinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu amaçla karıştırmalı bilyalı değirmenin ince ve çok ince öğütme yanı sıra yüzey kaplama amacı ile kullanımı gerçekleştirilecektir. Farklı dolgu maddeleri (kalsit, talk vb.) ve katkı oranları ile farklı polimerler (PP, PE gibi) kullanılarak kompozit malzemeler üretilecektir. Üretilen kompozitlerin performansları test edilerek uygun kullanım alanları önerilecektir.
Özet (Çeviri)
Various mineral fillers such as calcite and talc are natural inorganic materials added to the system as additives in plastics. However, there is a difference in surface tension and polarity between the organic material polymer and the inorganic mineral, and for this reason, minerals must be coated with various chemical agents (such as fatty acids) in order to obtain better physical values. On the other hand, there are two reasons for adding natural mineral additives into plastic raw materials in the plastics industry: to increase processing properties and to modify certain properties in the final product and to reduce material costs. In this thesis, it is aimed to perform the surface modification of micronized calcite in a stirred ball mill and to reveal the effect of different mineral filler mixtures on the dispersion and mechanical properties in the polymer. For this purpose, the mixed ball mill will be used for fine and very fine grinding as well as surface coating. Composite materials will be produced by using different fillers (calcite, talc, etc.) and additive ratios and different polymers (such as PP, PE). The performances of the produced composites will be tested and appropriate usage areas will be suggested.