Enterobacter cloacae ve Enterobacter aerogenes türlerinden elde edilen lipopolisakkarit yapısındaki endotoksinlerin bazı hastane enfeksiyonları üzerine etkileri
The effects of endotoxins of lipopolysaccharide nature obtained from Enterobacter cloacae ve Enterobacter aerogenes species on other nosocomial infection agents
- Tez No: 271502
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. YAVUZ SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada trakeal, balgam ve idrar kültürlerinden elde edilen Enterobacter cloacae ve Enterobacter aerogenes bakterilerinin lipopolisakkarit (LPS) yapısındaki endotoksinlerinin bazı hastane enfeksiyonları üzerindeki etkileri bir antimikrobiyal etkinlik deneme yöntemi olan disk difüzyon tekniği ile araştırılmıştır.Enterobacter cloacae ve Enterobacter aerogenes bakterilerinin LPS'leri fenol-su ekstraksiyon yöntemine dayanan LPS ekstraksiyon kiti kullanılarak ekstrakte edildikten sonra % 12' lik SDS-PAGE jel elektroforezi ve gümüş boyama ile görüntülenmiş ve tüm suşlarda 10 kDa büyüklüğünde lipit A ve 16 kDa büyüklüğünde kor polisakkarit iki bant halinde görülmüştür. Elde edilen SDS-PAGE, gümüş boyama sonuçlarına ve bakteri morfolojilerine göre izole edilen Enterobacter cloacae ve Enterobacter aerogenes'lerin tüm LPS' leri ?rough= pürüzlü kemotip LPS? dir.İzole edilen Pseudomonas spp., Escherichia coli, Staphylococcus spp. koagulaz pozitif, Staphylococcus spp. koagulaz negatif ve Proteus spp. bakterilerinin antibiyogram sonuçlarına göre antibiyotiklere en hassas ve en dirençli iki suşu seçilerek LPS'nin antagonistik aktivite incelemeleri disk difüzyon tekniği ile yapılmıştır.Araştırmalar sonucunda Enterobacter cloacae ve Enterobacter aerogenes türlerinin ve LPS'lerinin bu hastane etmenleri üzerinde herhangi bir üremeyi önleyici etkileri görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the effect of endotoxins of lipopolysaccharide (LPS) nature obtained from Enterobacter cloacae and Enterobacter aerogenes strains isolated from tracheal aspirates, sputum and urine samples, on other nosocomial infection agents, was investigated by disk diffusion method which is a method used to determine antibiotic susceptibility.LPS of Enterobacter cloacae and Enterobacter aerogenes were extracted by phenol-water extraction method by LPS extraction kit. LPS were separated by 12 % SDS-PAGE, stained by silver staining and examined. For all strains, a 10 kDa band for lipid A and a 16 kDa band for core polysaccharides were observed. According to LPS patterns and colony morphology, all the LPS of Enterobacter cloacae and Enterobacter aerogenes were rough type.According to antibiotic susceptibility tests, two strains most susceptible and least susceptible to antibiotics among Pseudomonas spp., Escherichia coli, coagulase positive staphylococci, coagulase negative staphylococci, and Proteus spp. were selected for investigating LPS inhibitory activity using disk diffusion technique.The results obtained showed that Enterobacter cloacae and Enterobacter aerogenes species and their LPS had no inhibitory activity on nosocomial infection agents investigated in this study.