Ankara ili genel lise müdürlerinin çalışma zamanlarını kullanma biçimleri
- Tez No: 27151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışmada genel öğretim yapan özel ve devlet lisesi müdürlerinin yönetim işleri açısından zamanı nasıl kullandıkları ve zamanı etkili kullanmayı engelle yen etkenlerin neler olduğu araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara îli merkez ilçelerinde genel öğretim yapan özel ve devlet lisesi müdürleri oluşturmuştur. Araştırmada örneklem alınmamış tamsayım yapılmıştır. Araştırma tarama modelinde yapılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen anketin araştırma evrenindeki lise müdürlerine uygulanmasıyla elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, tek yönlü varyans analizi (F testi) teknikleri kullanılmıştır. F testi sonucunda (farklı) anlamlı çıkan ortalamalar için t testi uygulanmıştır. Araştırmada lise müdürlerinin en çok personelle ilgili işlere, en az da yazı işlerine zaman ayırdıkları görülmüştür. Eğitim-öğretimle ilgili işlere personel işlerinden daha az zaman ayrılmaktadır. iiMüdürlerin yönetim işlerine ayırdıkları ortalama- günlük zaman kıdem, okul türü, ders yükü değişkenleri açısından ele alındığında; kıdemi 6-10 yıl arasında olanlar ile 11 yıl ve yukarısında olanların personel işlerine ayırdıkları zaman; kıdemi 1-5 yıl olanlar ile 11 yıl ve yukarısında olanların öğrenci işleri bulunmuş ne ayırdıkları zaman arasında anlamlı bir fark tur. Ders yükü ve okul türünün bu konuda ayırt edici bir etken olmadığı saptanmıştır. Müdürlerin çoğunluğu (%60.5)“yetenekli elemen yokluğu”%50 si“birden fazla iş yüklenme”, %47.4 ^'toplantıların gereksiz uzaması“, %46.1'i ”fiziksel ya da zihinsel yorgunluğu“ birinci derecede engel olarak görmüşlerdir. İkinci derecede zamanı etkili kullanmayı engelleyen etken olarak- ”okunacak belgelerin çokluğu“ görülürken; ”günlük işlerde izlenecek yönergelerin olmayışı“, ”gürültü“, ”sekreter olmayışı“, ”günlük plan yapmama etkenlerinin engelleyici olmadığı görülmüştür. Okul müdürlerinin görevlerini paylaşabilecek yeterli personel istihdamının gerçekleştirilmesi; müdürlerin eğitim öğretim işlerinde daha etkin kılınması; müdür yardımcılarının yöneticilik eğitimine katılmalarının sağlanması, okul müdürlerinin zaman yönetimi konusunda bilgilendirilmesi, zaman kullanımının değişik eğitim kurumlarında ve değişik kademeler için gözlem tekniği de kullanılarak araştırılması önerilerinde bulunulmuştur. iii
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to reach that principals who works in private and public general high schools how use their work time and. which factors prevent their time to use effectively. The population of the study consists of the principals of private and public general high schools in Ankara. The whole population was included and was not selected a sample. Study's design is survey. Data has been gathered by a questionnarie that was developed by the researcher. The questionnarie was applied to the principals. Frequency distributions, percentage valves, ncans were calculated. Statistical significance of the differences among groups were tested by using one way of the source' of variance of the F-test, t- test was applied. The Study's findings were the following: The principals have allocated most of their tine for personnel work, and they have allocated least of their time for clerical work. The allocated time for educating and teaching work was less than the personnel work. Daily mean time allocated for personnel work is different anong principals whose seniorities are between 6-10 years and, 11 and more years. The daily mean tine allocated for the student work is different among principals whose seniorities are 1- 5. years, arid 11 and more years. The differences weren't found statistically significant among class loads variables. Type of school (public or private) variables IVwere same too. The principals think that the primary factors preventing their using ti.ne effective were the following Lack of skilled personnel (60,5 %)“; ”to take on more than one work at the same time (50.0 %)“, ”unnecessary and too long meetings (47,4 %)“, ”mentally and physical tiredness (46,1 ?.)“. To them the secondare foctor preventing their using the time effective was ”too much documents to read“. ”Non-existence of guideliness for daily work“, ”noise“, ”no-existence of secretary“ and ”not to make daily plans" were the foctors not preventing their time to use effectively. The suggestions of the study are the following: It's required that the skilled personnels he employed to help the principals. The principals should allocate more time for the educating and the teaching work. Assistants to principals should be participated in the administration courses. The principals should be trained in the topic of the time management. Various researches should be made in different level of educational organizations by usind the observation techiqiies besides questionnaire technique.