Özel ve resmi lise müdürlerinin toplam kalite yönetimi (TKY)'nin genel liselerde uygulanabilirliğine ilişkin görüşler
Public and private high schools directors view about applicability of the total quality management to high schools
- Tez No: 81941
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; Toplam Kalite Yönetimi (TKY)'nin genel liselerde uygulanabilirliğini incelemektir. Meslekî ve teknik liselerden farklı bir program uygulanan genel liselerin temel amacı; öğrenciyi yüksek öğretime hazırlamaktır. Orta öğretimdeki öğrencilerin %27'sini oluşturan lise öğrencilerinin ancak %32.4'ü üniversitelere yerleşebilmektedir. Geriye her yıl %67.6 oranında mezun kalmaktadır. Herhangi bir mesleki vasıftan yoksun olan ve sayıca gittikçe artan bu grubun toplumdaki yerlerinin ne olduğu sorusu araştırmaya dayanak oluşturmaktadır. Sanayi ve hizmet sektöründe uygulanan TKY' nin. liselerde uygulanabilirliğini incelemek amacıyla iki bölümden oluşan bir anket hazırlanmıştır. Birinci bölümde kişisel bilgilere, ikinci bölümde TKY ilkeleri ile ilgili 38 maddeye yer verilmiştir. Bu maddeler TKY'nin 9 ilkesini oluşturan alt başlıklardan alınarak hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ili merkez ilçelerinde faaliyette bulunan özel ve resmi liselerin müdürleri oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem alınmamış, tüm lise müdürlerine ulaşılma hedeflenmiştir. Anket, 1998-1999 öğretim yılında faaliyette bulunan 22 özel, 68 resmî olmak üzere toplam 90 lise müdürüne uygulanmıştır. Verilerin analizinde; frekans, yüzde dağılımı, aritmetik ortalama ve t testi kullanılmıştır, özel ve resmî lise müdürlerinin oluşturduğu iki grubun görüşleri arasında fark olup olmadığı 0.05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Araştırma bulguları şöyle sıralanabilir:1. Resmî genel lise müdürleri, TKY'nin liselerde uygulanabilirliğine“orta”derecede (x=3.06 ) katılmaktadırlar. 2. özel lise müdürleri, TKY' nin liselerde uygulanabilirliğine“çok”derecede (x =3.79) katılmaktadırlar. 3. TKY'nin liselerde uygulanabilirliği yönündeki resmî lise müdürlerinin görüşleri (x=3.06) ile özel lise müdürlerinin görüşleri (x=3.79) arasında 0.05 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The aim of this survey is to research if the Total Quality Management is applicable to general high school. The basic aim of the general high schools which have different programs from the technical and vocational high schools; is to prepare students for undergraduate programs (university exams). %32.4, the students, of whom %27 of the secondary education, can enter universities. There remains %67.6 of graduates who are not able to higher education every year.Research is based on the question of what the position of students who don't have any vocational qualifications and whose number is gradually increasing is in society. A two-part questionnaire was prepared to research the applicablity of the Total Quality Management, which has been applied in industry and service sector, to general high schools. In the first- part there is information about some personal characteristics, in the second part there are 38 items of the principles of the Total Quality Management. The directors of the general high schools, which are the city of Ankara and in the central administrative districts, are the universe of this research. It was aimed to reach to whole high school directors instead of a single example in research. In 1998-1999 academic year, the questionnaire was applied to the 90 directors who are the directors of 22 private and 68 public schools. The frequency, the percentile, the aritmetical average and t- test were used in the data analysis, it was tested if there was a statistically significant difference between the views of two groups of the directors at the0.05 probability level.IV Achievements of the research 1. The directors of the public high schools agree with the applicablity of the Total Quality Management to high schools, at the average level (x=3.06). 2. The directors of the private high schools agree with the applicablity of the Total Quality Management to high schools at the high level (x=3.79). 3. There is a statistically meaningful difference of 0.05 level between the veiws pants of public (x=3.06) and private (x=3.79) high schools directors concerning with the applicability of Total Quality Management to high schools.