Evsel nitelikli atıksuların foto-fenton prosesi kullanılarak arıtılması
Treatment of municipal wastewater using photo-fenton process
  1. Tez No: 271529
  2. Yazar: NURAY ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son yıllarda endüstrileşme ve nüfus artışına bağlı olarak su tüketimi, dolayısıyla da temiz su sıkıntısı giderek artmakta ve atıksuların arıtımına ilişkin çeşitli arıtım metodları uygulanmaktadır. Artan nüfus nedeniyle su tüketiminin, dolayısıyla da atıksu hacminin artması ile uygulanan metodlar arasında en verimli ve en ekonomik olanı tespit ve tercih yoluna gidilmiştir.İleri oksidasyon prosesleri atıksuda bulunan organik ve inorganik maddelerin oksidasyon yöntemi ile giderimi için dizayn edilmiş bir seri kimyasal arıtım prosedürlerini gösterir. İleri oksidasyon prosesleri aynı zamanda klasik atıksu arıtım yöntemleri ile özellikle yüksek derecede toksik ve ayrışabilirliği düşük atıklar içeren mevcut biyolojik arıtım yöntemlerine göre avantajlı proseslerdir.Bu çalışmada evsel atıksuların Foto-Fenton oksidasyon yöntemi uygulanarak, Fe+2 ve Fe+3 ile hidrojen peroksit (H2O2) konsantrasyonlarının, reaktör ve lamba tipinin, değişik sıcaklık ve pH gibi proses değişkenlerinin etkileri araştırılmış, atıksu arıtımı için optimum şartlar tespit edilmiştir.Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde evsel atıksular, temel arıtım prosesleri ve arıtılmış suların yeniden kullanımına yönelik genel bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde kullanılan yöntemden bahsedilmektedir. Son olarak dördüncü ve beşinci bölümlerde ise deneysel sonuçlar ve bunların değerlendirilmesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, water consumption and shortage of clean water has been increasing due to industrialization and population growth. As result of this, a variety of wastewater treatment methods applied to wastewater for reuse purposes. The most efficient and most economical treatment methods were needed to choose for this increased water consumption need due to increased population and industrialization.Advanced oxidation processes (AOPs) are also emerging and promising technology both as an alternative treatment to conventional wastewater treatment methods and enhancement of current biological treatment methods especially dealing with highly toxic and low biodegradable wastes. On the other hand, the AOPs show specific advantages over conventional treatment alternatives because it can eliminate non-biodegradable organic components and avoid deposit residues as a special waste.In this study, the results of domestic wastewater treatment using Foto-Fenton process in batch mode are presented. The effect of various process variables on removal performance of the process was evaluated by examining Fe+2, Fe+3 and H2O2 dosages, temperature, pH and reactor and lamp type.The study consists of five sections. Domestic wastewater, treatment processes, and basic general information were given in first two chapters. Materials and methods used in this study were given in the third section. Finally, the experimental results and their assessments were discussed in the fourth and fifth sections.