Bitkisel esaslı kesme sıvılarının ve takım tutucuların frezelemedeki performansının araştırılması
Investigation of vegetable-based cutting fluids and tool holder performance in milling
  1. Tez No: 271534
  2. Yazar: BİLGİN TOLGA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BABÜR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezde bitkisel esaslı kesme sıvılarının ve takım tutucuların düzlem yüzey frezelemedeki performansı üzerine iki farklı çalışma gerçekleştirilmiştir.Bitkisel esaslı kesme sıvısı olarak CCF-II, CCF-II (%8 EP), SCF-II (%8 EP) sıvıları ve karşılaştırmak için ise yarı sentetik kesme sıvısı kullanılmıştır. Takım tutucuların performansı için yapılan deneylerde Shrink, Hidrolik ve Bilyeli takım tutucuları kullanılmış olup deneyler kuru kesme olarak gerçekleştirilmiştir.Her iki deney çalışması aynı kesme şartlar altında gerçekleştirilmiştir. Deneyler, aynı yönlü kesme yöntemi ile son paso işlemesi olarak yapılmıştır. Kesme parametreleri olarak, kesme hızı (100, 150 ve 200 m/dak) ve ilerleme (0.2, 0.25, 0.3 mm/dev) alınmıştır. Bütün deneylerde talaş derinliği (0.3 mm) ve yana kayma (10 mm) sabit tutulmuştur. Deneylerde AISI 304 paslanmaz çelik malzemesi kullanılmıştır. Kesici takım olarak 16 mm çapında 2 ağızlı değiştirilebilir uçlu düz freze çakısı kullanılmıştır. Talaş kaldırma esnasında oluşan kesme kuvvetleri, takım aşınması ve yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapılarak performanslar değerlendirilmiştir. Kuvvetlerin maksimum ve minimum değerleri alınarak bunların ortalaması kullanılmıştır. Yüzey pürüzlülüğü (Ra) için her kesme işleminden sonra üç ölçüm yapılarak bu değerlerin ortalaması alınmıştır. Takım tutucuların performans deneylerine göre genel olarak shrink tutucu diğer tutuculara göre iyi sonuç vermiştir. Bitkisel esaslı kesme sıvılarının performans deneylerinde ise genel olarak EP katkılı kesme sıvıları daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two different studies, which were about the performance of vegetable-based cutting fluids and tool holders on surface milling, were carried outAs a vegetable-based cutting fluids, CCF-II (8% EP), CCF-II SCF-II (8% EP) fluids and to compare the semi-synthetic cutting fluids were used. Shrink, hydraulic and precision milling tool holders were used to compare the performance of the tool holders. The machining procedure was carried out as a dry.Both experiments were carried out under the same cutting conditions. The experiments with the conventional milling as the finish milling have been processed. Cutting speed (100, 150 and 200 m/min) and feed rate (0.2, 0.25 and 0.3 mm/rev) was used as cutting parameters. In all experiments, depth of cut (0.3 mm) and step over (10 mm) was kept constant. In the experiments, AISI 316 stainless steel was used as workpiece material. 16 mm diameter with two inserts tool was used as cutting tool. The performance was evaluated by measuring cutting force, surface roughness and tool wear which occurred during in machining. The average of maximum and minimum forces was taken. Three measurements were made and their average was taken. Shrink holder generally was shown better performance than the others for the experiment of the tool holders performance. EP additive cutting fluids gave better results than the others for experiment of cutting fluid performance.