Güç (enerji) santralı temellerinin sismik tasarımı üzerine bir çalışma
A study on seismic design of foundations for power (energy) plants
  1. Tez No: 271571
  2. Yazar: ÖZGÜR BAŞARAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SİYAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Güç(enerji) santralleri, hayat hatları olarak adlandırılan ve depremden sonra hiç ara vermeden işlemeye devam etmesi gereken ya da devre dışı kalsa bile kısa sürede devreye alınması gereken sistemlerdendir. Ayrıca enerji santrallerinin sadece depremin bulunduğu bölgede değil, aynı zamanda bütünleşik çalışan bütün ülke enerji sistemi üstünde etkisi vardır. Enerji santrallerinde, deprem sonrası oluşabilecek hasarlar, tüm ülkenin enerji sisteminde ekonomik olarak ciddi kayıplar doğurabilir. Bu nedenle bu hasarlardan sakınılması için gerekli tasarım kriterleri ve enerji santrallerinin ana elemanı olan türbin ünitelerinin üreticilerinin verdiği dinamik limit değerleri dikkate alınmalıdır.Bu tez kapsamında; Güç(enerji) santrallerinin yer seçimi, güç santrallerinin tipine ve zemin koşullarına göre temel tiplerinin seçilmesi, dinamik yüklere maruz temellerin tasarım kriterleri, yapıların sismik performansını arttırıcı önlemler irdelenmiştir. Son bölümde; tabla tipi temel yapılarında kullanılan sismik izolatörlerin, deprem yükü altındaki temele ait frekans ve deplasman değerlerindeki etkisi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Power (energy) plants are one of the lifeline systems which shall not be out of operation after earthquakes or in case of shut down shall be re-operated after a very short time period. Besides, power plants have effects not only at the region they are located, but also have effects on all country whose energy system operates interconnected. Hazards that may arise after earthquakes at power plants may yield to serious economic loss at whole country?s energy system. Thus, the design criteria against these hazards, and limit states given for turbine units by turbine manufacturers, (whereas turbines are the main elements of power plants), shall be taken into account.In scope of this thesis, the following subjects are discussed; the location selection of power(energy) plants, the selection of foundation types according to type of power plant and soil conditions, design criteria for foundations subjected to dynamic loads, and measures to improve the seismic performance of structures. Finally; the effect of seismic isolators was observed which are used in table type foundation under seismic loads.