Gebze ve civarındaki yüzey sularının kalitesinin belirlenmesi
The determination of the quality of surface waters in Gebze and surroundings
  1. Tez No: 271579
  2. Yazar: EMRAH UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİM ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gebze ve civarında bulunan yüzey ve yer altı suları bugün büyük bir tehdit altındadır. Bu çalışmada, yüzey sularının farklı noktalarından numuneler alınmıştır. Alınan numuneler TÜBİTAK ULUSAL METROLOJİ ENSTİTÜSÜ (UME) Kimya Grubu İnorganik Analitik Kimya laboratuarlarında HR-ICP-MS cihazında analiz edilmiştir. Analizlerde Al, As, B, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, Sb, Se, Sr, V, Zn konsantrasyonları tespit edilmiş ve değerlendirilmiştir. Bunlara ek olarak pH, iletkenlik ve çözünmüş oksijen ihtiyacı ölçümleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The surface waters and groundwaters in Gebze and surroundings are under a great threat today. In this study, samples have been taken from different points of the surface waters. The samples have been analysed in the laboratories of Chemistry Department in TÜBİTAK National Metrology Institute. The concentrations of Al, As, B, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, Sb, Se, Sr, V, Zn have been determined and evaluated. In addition to these analyses, pH, conductivity and dissolved oxygen demand have been measured.