CO2-R404A kaskad sistem tasarımı, imalatı ve testi
Designing, manufactoring and testing of CO2-R404A cascade system
- Tez No: 271578
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
19. yy. ortalarında beri uygulanmakta olan soğutma teknolojilerinde kullanılan soğutucu akışkanların zamanla çevreye atılması sonucu doğal çevre kirlenmekte, sera etkisi artmakta ve ozon tabakası tahrip olmaktadır.Bu nedenle dünyada, çevre dostu olan alternatif soğutucu akışkanlar için yapılan çalışmalar önem kazanmıştır. Hem üstün termodinamik özellikleri, hem de daha çevreci bir akışkan olması nedeni ile doğal soğutuculardan olan CO2 bu çalışmalara konu olmuştur.Özellikle Avrupa ülkelerinde, yasalarında etkisiyle CO2 soğutucu akışkan olarak kullanılmaya başlanmıştır. Fakat Türkiye'de henüz sistematik bir uygulama bulunmamaktadır.Tez çalışması kapsamında konu ile ilgili literatür taraması yapılmış ve dünyadaki CO2 uygulamaları incelenmiştir. Aynı zamanda özgün bir CO2-404A kaskad çevrimi tasarlanarak imal ve test edilmiştir. Böylece CO2 ile çalışan soğutma çevrimleri ile ilgili deneyim kazanılması hedeflenmiştir.Her ne kadar tez kapsamı bu Şekilde sınırlı tutulmuşsa da tasarlanan kaskad sistemin yapılacak olan yeni çalışmalar için de kullanılacağı öngörülmüştür. Örneğin değişik parametrelerin sistem performansı üzerindeki etkisi vb.
Özet (Çeviri)
Refrigerants which is using for cooling technologies release to environment in a period and they cause gerenhouse effect and ozone deplition.Because of these problems, studies for enviroment frendly refrigerants have been increased. Both its thermodynamic properties and environment friendly proporties; CO2 is the one of famous gaases for this investigations.Although especialy in Europe; CO2 has been started to use as a refrigerant; there is no systematic an aplication yet in Turkey.In this study, litterateur and aplications of CO2 systems have been searched. At the same time; CO2-R404A cascade system has been designed, manufactured and tested. To gain experience for CO2 systems has been aimed.Although thesis consist has been limited with this; designed cacade system will be used for new studies for CO2. Forexample working parameters can be changed and effect of these parameters on system performance can be searhed.