Süperfisyal servikal blok altında tiroidektomi cerrahisinde levobupivakain ve bupivakain karşılaştırılması
Comparison of bupivacaine and levobupivacaine under superficial cervical block for thyroidectomy
  1. Tez No: 271589
  2. Yazar: OKTAY FAYSAL TERTEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM NAİL DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Elektif tiroidektomi cerrahisi geçirecek hastalarda superfisyal servikal pleksusbloğunda bupivakain ve levobupivakainin klinik etkinliğini, yan etkilerini, postoperatifağrı kontrolü üzerine etkilerini karşılaştırdık.Elektif tiroidektomi cerrahisi geçirecek ASA I-II, 18?70 yaş arasında 50 hastarandomize iki gruba ayrıldı. Hastalar operasyon odasına alınıp monitörize edildi. Grup B`ye (n=25) 100 mg %0,25 bupivakain 40 ml, Grup L `ye (n=25) 100mg %0,25levobupivakain 40 ml kullanılarak superfisyal servikal pleksus blokajı yapıldı. Pinpricktest ile duyusal blok başlama zamanı kontrol edildi. Operasyon başladıktan sonra tansiyon,nabız, periferik oksijen satürasyonları, solunum sayısı, sedasyon skorlaması kaydedildi. Budeğerler postoperatif üçüncü saate kadar takip edildi. Operasyonun bitiminden ilkanaljeziğin alındığı zamana kadar geçen süre toplam analjezi süresi olarak kaydedildi.İki grup arasında hasta memnuniyeti, solunum sayısı, periferik oksijen satürasyonu,sedasyon skorlaması, hemodinami ve yan etkiler açısından istatistiksel olarak anlamlı farkbulunmadı. Operasyon başladıktan sonra 30. dakikadan itibaren her iki grupta dahemodinamik parametreler artmıştır. Duyusal blok başlama zamanı bupivakain grubundadaha kısa idi. (grup B'de 90 sn ± 41 sn, grup L'de 146 sn ± 29 sn) Duyusal blok bitişzamanı (grup L'de 289 dakika ± 110 dakika, grup B'de 286 dakika ± 79 dakika ) veanaljezik ihtiyacı bupivakain grubunda daha az olmasına rağmen istatistiksel olarak dahaanlamlı değildi. Hasta memnuniyeti bupivakain grubunda daha yüksekti. Her iki gruptadaönemli yan etki görülmedi.Sonuçta tiroidektomi için uygulanan bilateral superfisyal servikal pleksus bloğunda%0,25 bupivakainin, %0,25 levobupivakain daha üstün olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
We compared the clinical efficacy and postoperative pain of the bupivacaine andlevobupivacaine in superficial cervical plexus block on elective thyroid surgery.ASA I-II, 18?70 ages 50 patients undergoing elective thyroid surgery divided intotwo groups randomly. Grup B (n=25) 100 mg %0,25 bupivakain 40 ml, Grup L (n=25) 100mg %0,25 levobupivakain 40 ml was given for superficial cervical plexus block. Sensorialblock onset time was controlled by pinprick test. After the operation was started bloodpressure, pulse, peripheral oxygen saturation, respiration rate, sedation score was recorded.This values was recorded until postoperative tree hours. After the operation was finishedtime to require analgesic was total analgesic time which was recorded.There was no significant statistical difference between the two groups for the patientssatisfaction, respiration rate, peripheral oxygen saturation, sedation score hemodynamy andside effects. After the operation was started hemodinamic parameter increased from thirtyminutes in both of groups. Sensorial block onset time was short in bupivacaine group (grupB?de 90 sec ± 41 sec, grup L?de 146 sec ± 29 sec). Sensorial block finish time(Grup L?de289 minute ± 110 minute, Grup B?de 286minute ± 79minute ) and analgesic require wasless in bupivacaine group although this was not important statistical. Patient satisfactionwas higher in the bupivacaine group. Significant side effects were not observed in bothgroups.As a result of bilateral superficial cervical plexus block underwent thyroidectomy for% 0.25bupivacaine was concluded to be superior than %0.25 levobupivacaine.