İmmünsüprese hastalarda akciğer enfeksiyonlarının bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Magnetic resonance imaging of pneumonia in immunocompromised patients: comparison with computed tomography
- Tez No: 271590
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: İmmünsüprese hastalarda en önemli mortalite ve morbidite nedeni akciğer enfeksiyonlarıdır. Bu olguların tanı ve takiplerinde altın standart görüntüleme yöntemi bilgisayarlı tomografi (BT)'dir. Ancak BT'de hastalar iyonize radyasyona maruz kalmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda akciğer enfeksiyonu saptanan immünsüprese hastaların tanı ve takibinde manyetik rezonans görüntüleme (MRG)'nin kullanılabilirliği ve yararlılığı araştırılmıştır.Gereç ve Yöntem: BT ile akciğer enfeksiyonu bulgusu saptanan 40 immünsüprese olgu çalışmaya alındı. BT tetkiki sonrası 48 saat içinde MRG tetkiki elde olundu. MRG görüntüleri aksiyel ve koronal planda üç ayrı sekans (T2-B-FFE M2D, T1-TSE CT SENSE ve T2-TSE CT SENSE) ile kontrast madde kullanılmadan elde edildi. BT ve MRG'de konsolidasyon, buzlu cam görünümü, yama tarzı infiltrasyon, kavite, bronş dilatasyonu, peribronşiyal kalınlaşma, perikardiyal mayi, plevral mayi ve kalınlaşma, tree-in-bud görünümü, sentrilobüler nodüller, interlobuler septal kalınlaşma, halo bulgusu, hava-hilal bulgusu ve ters halo bulgusu araştırıldı. Nodüller 20 mm olarak 4 kategoriye ayrıldı. Değerlendirmeler iki radyolog tarafından birlikte ve tanıdan habersiz yapıldı. MRG ve BT görüntüleri farklı zamanlarda, birbirinden bağımsız olarak değerlendirildi.Bulgular: 40 olgunun 19'unda (%47,5) fungal, 10'unda (%25) bakteriyel, 7'sinde (%17,5) Cytomegalovirus enfeksiyonu saptanırken 4 olguda (%10) ajan patojen gösterilemedi. BT'de tüm olgularda enfeksiyon bulgusu mevcutken, 3 olguda MRG normal olarak değerlendirildi (MRG'nin pozitif bulgu tespit edebilme oranı %92,5 idi).
Özet (Çeviri)
Aim: Pneumonia is the most important cause of mortality and morbidity in immunocompromised patients. CT is the gold-standard imaging modality for the diagnosis and the follow-up of these patients; however, patients are exposed to ionizing radiation by CT. Thus, the usefulness of MRI is investigated in the diagnosis and the follow-up of immunocompromised patients with pneumonia in this study.Materials and Methods: 40 immunocompromised patients with pneumonia shown on CT were included to the study. The patients were examined with MRI within 48 hours after CT examination. All images were obtained in axial and coronal planes with three different sequences (T2-B-FFE M2D, T1-TSE CT SENSE and T2-TSE CT SENSE ) without using any contrast agent. Consolidation, ground glass opacity, patchy infiltration, cavity, bronchial dilatation, peribronchial thickening, pericardial effusion, pleural effusion and thickening, tree-in-bud pattern, centrilobular nodules, interlobular septal thickening, halo sign, air cresent sign and reverse halo sign were investigated with CT and MRI. Nodules were divided into 4 categories (20 mm). Evaluations were performed by two radiologists together without knowledge of the diagnosis. CT and MR images were reviewed separately on different days.Results: In 19 patients (47,5%) fungal infection, in 10 patients (25%) bacterial infection and in 7 patients (17,5%) CMV infection was found. In 4 cases (10%) the agent infectious organism remained unknown. In all cases CT showed findings consistent with infection; however, 3 cases yielded no abnormal findings on MRI (The sensitivity of MRI for detection of pneumonia was 92,5%).