Gelişimsel kalça displazisinin medial addüktor yaklaşımla açık redüksiyonunun klinik ve radyolojik sonuçları
Clinical and radiological results of open reduction with medial adductor approach of developmental dysplasia of the hip (DDH)
- Tez No: 271588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFIZ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
GKD tedavisinde MAYAR uygulanan hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarının incelendiği bu çalışmada, kliniğimizin 30 yıldır uygulayıp takip ve tedavi ettiği serimizden yararlanılmıştır. Radyolojik olarak Sever'in radyolojik, klinik olarak Modifiye McKay kriterlerinin esas alındığı çalışmada, MAYAR sonuçlarımız literatür eşliğinde incelenmiştir.1980-2010 yılları arasında tedavi edilmiş ve takibimizde olan hastalardan; 41 hastanın 66 kalçası femur üst uç ve asetabulum gelişimi açısından klinik ve radyolojik olarak incelendi ve sunuldu. Vakalarımızın AVN oranları, son kontroldeki anatomik ve fonksiyonel sonuçlarının literatürle uyumlu olduğu izlendi.Sonuç olarak, GKD tedavisinde uygulanan MAYAR yöntemi uygun yaş gruplarında, ek girişimlerin uygun dönemlerde yapıldığı hastalarda, uzun dönem takiplerde, asetabulum ve femur üst uç gelişimini olumlu şekilde etkileyen bir cerrahi tedavi yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The examination of this study is the clinical and radiological results of open reduction with medial adductor approach treatment patients of DDH. We made use of our clinic?s series which are applied, followed and treated for 30 years.We predicated this study on radiological Sever?s and clinical Modified McKay?s criteria and MAYAR results are examined in company with the literature.66 hips of followed 41 patients, who are treated between years 1980-2010, are examined clinical and radiological on development of upper and of the femur?s and acetabulum, and presented.The AVN (avascular necrosis) ratings, and anatomic and functional results of the final control of our cases are founded to be compatible with the literature.In conclusion, the MAYAR treatment which is used in DDH is decided to be an effective surgery treatment for acetabulum and upper and of the femur?s development among proper age groups with additional attempts at the appropriate and with long term following.