Prenatal faktörlerin mide kanseri gelişimi üzerine etkisi
The effect of prenatal factors in improvement of gastric cancer
- Tez No: 271598
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAVGACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Bazı kanserlerin gelişmesinde prenatal faktörlerin rol oynadığını düşündürenkanıtlar mevcuttur. Babada yaşın ilerlemesi ile birlikte germ hücre mutasyonlarının sıklığındaartış olması ve annede yaşlanmayla germ hücrelerinde kromozomal aberasyonların sıklığınınartması, özellikle ileri anne ve baba yaşını ilgi çekici bir konu haline getirmektedir. Ancak bukonudaki epidemiyolojik çalışmaların sonuçları çelişkilidir. Biz bu vaka kontrol çalışmasında,başta ileri anne ve baba yaşı gibi prenatal faktörler olmak üzere, mide kanseri riski üzerinde etkiliolabilecek bazı sosyodemografik, çevresel, ailesel ve reproduktif faktörleri inceledik.Materyal ve Metod: Bu çalışmaya, Mayıs 2009 ? Nisan 2010 tarihleri arasında KaradenizTeknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'ne müracaat edenveya bu tarihler arasında Tıbbi Onkoloji Servisi'nde yatan, mide kanseri tanısı almış 150 hasta veGenel Dahiliye polikliniğine başvuran mide ya da mide dışı kanser tanısı olmayan 300 kontroldahil edildi. Hastaların açık tanıları ve tanı tarihleri patoloji raporlarından belirlendi. Hastalarave kontrollere aynı anket formu uygulandı. Ankette; anne ve baba yaşları, kan grupları, anne vebabanın sigara kullanma öyküsü ile birlikte, mide kanseri riskine etki edebilecek diğersosyodemografik, çevresel, ailesel ve reproduktif özellikler sorgulandı. Diyet alışkanlıklarınıdeğerlendirmek için, son bir yıl içerisinde çeşitli yiyecek ve içeceklerin ortalama tüketiminisorgulayan 35 maddelik bir diyet anketi uygulandı. Ölçümle elde edilen verilerin normal dağılımauygunluğu, her bir grupta Kolmogorov Smirnov testi ile incelenmiştir. Normal dağılıma uyandeğişkenlerin mide kanserli hastalar ve kontrol grubundaki karşılaştırmaları Student-t testi ileyapılmıştır. Normal dağılıma uymayan değişkenler için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.Sayımla elde edilen verilerin analizleri ise ki-kare testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: There is some evidence that prenatal factors can play role indevelopment of gastric cancer. Because of increase in germ cell mutation as an outcome ofincreased paternal age and increase in frequency of chromosomal aberration with high maternalage, higher parental age has become a remarkable subject. Nevertheless, results of previousepidemiological studies have been inconsistent. We investigated some prenatal factors such ashigh parental age, and some sociodemographic, environmental, familial and reproductive factorsthat may have effect on development of gastric cancer, in this case-control study.Materials and Methods: In this study, 150 in or outpatients under treatment diagnosed as gastriccancer in Department of Medical Oncology, School of Medicine, Karadeniz Technical Universityand 300 control patients without any cancer who were examined in Department of GeneralInternal Medicine included, between the dates May 2009 and April 2010. Definitive diagnosticresults and dates of diagnosis of patients were determined from pathological reports. Patients andcontrols were performed the same questionnaire. In questionnaire, groups were asked the parentalage at birth, smoking habits of parents, and some sociodemographic, environmental, familial andreproductive traits that may play role in development of gastric cancer. A 35 item diet surveyexamining average consumption of some food and drinks in last one year was conducted in orderto determine diet habits of study groups. The compatibility of the data obtained by measurementwith normal distribution was investigated using the Kolmogorov-Smirnov test for each group andthe data convenient with normal distribution were compared with student t test, for non-normaldistribution variables were used Mann-Whitney U test. Analysis of data obtained by count wasdone with chi-square test. Statistical significance was assumed at a level of P < 0.05. Then,logistic regression analysis was done to investigate the independent factors affecting ondevelopment of gastric cancer. The results was measured by the odds ratios with 95% confidenceinterval.Results: In all educational group, education level of patients was found to be lower than thecontrol group (p=0,033). Monthly income of patients were detected lower than the control group(p< 0.001). In this study, in people with cancer history in their firs degree relatives have morerisk of gastric cancer than the others (p< 0.001).