Deri mikrosirkülasyonunun normal ve patolojik koşullarda morfometri ve hemodinamiği (metodolojik ve klinik uygulamaya yönelik deneysel çalışma)
- Tez No: 15182
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
101 ÖZET Ağrısız ve standardize olarak, gönüllülerde, deriye vakum uygulayarak oluşturulan bülün dermal yatağı, kutanöz mikrosirkülasyonunun sağlıkta ve patolojik koşullarda göstermiş olduğu değişikliklerin non-invaziv ölçüm teknikleriyle saptanmasında kullanılmıştır. Transkütan oksimetri mikrosirkülasyonu dolaylı olarak değerlendirmektedir. Laser Doppler flowmetre dermal mikrovasküler yatakta total akım değerlerini vermektedir. Videomikroskopi tekniği ise, bilgisayar görüntü analiz programının da yardımı ile, nütrisyonel kapiller yatakta doğrudan gözlem ve sayısal sonuçlar elde etmek olanağı tanımaktadır. Bu sistem kullanılarak, fonksiyonel mikrovasküler ağın uzunluğu, mikrodamar çapları ve eritrosit akım hızlarının zaman içerisinde gösterdiği derişiklikler ve neovaskül ar i zasyon değerlendirilmiştir. Yöntemlerin klinik araştırmaya yönelik uygulamalarında ise, otojen biolojik bir örtü ( epidermal tavan ) ve sentetik bir materyalin ( polyester film membran ) dermal mikrovasküler yatağa etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Otojen biolojik bir pansuman malzemesinin üstün lüğü mikrosirkülatuar açıdan da kanıtlanmıştır. Yanıkların dermal mikrovasküler yatakta oluşturduğu patoloji, UV-ışınlanarak elde edilmiş bir radyasyon yanığı modelinde araştırılmış ve ışınlanmamış olanla karşılaştırılmıştır. Işınlanmış olan dermal tabanda mikrovasküler harabiyetin büyük boyutlarda geliştiği saptanmıştır. Gerek LDF değerleri, gerekse videomikroskopik inceleme, ışınlanmamış dermal tabanda neovaskülarizasyonun daha güçlü olduğunu göstermiştir. Buna rağmen her iki gurupta da reepitelizasyonun aynı zaman süresinde gerçekleşmiş olması, genç kişilerde reepitelizasyon potansiyalinin son derece güçlü olduğunu ortaya koymaktadır. Venöz yetmezliğe bağlı, bacaklarında kronik atonik yaralar bulunan gönüllüler ve kontrol gurubunda yapılan karşılaştırmalı çalışmada ise, venöz yetmezlikte nütrisyonel kapiller ağda ağır morfolojik ve fonksiyonel bozuklukların olduğu, papiller lupların sayısında _ azalma meydana geldiği, papiller lupların çevresini saran perikapiller ödem ve fibrin kaf nedeniyle oksijenizasyonun ve metabolit alış verişinin azaldığı saptanmıştır. Tüm bu bulgular,.venöz yetmezlikte gelişmekte olan atonik yaraların fizyopatoloj isinin ve yara iyileşmesindeki gecikmenin mikrosirkülatuar fonksiyondaki bozukluğa bağlı olduğuna işaret etmektedir. V. o* Yükseköğretim Kurulu Dokümantasyon Merkep
Özet (Çeviri)
102 SUMMARY The suction blister dermal bed, formed painlessly and in a standardized way in volunteers., was used in detecting the changes the cutaneous microcirculation shows in health and in different pathologic conditions, by using non-invasive techniques. Transcutanous oximetry provides an indirect evaluation of the microcirculation» Laser Doppler flowmeter shows, the“total”flow value in the dermal microvascular bed. Whereas videomicroscopy technique, with the help of the computer image analysis programe, gives the chance of obtaining numerical results by direct visualisation of the nutritional capillary bed» By the use of this technique, the functional microvascular length, diameters of the microvessels, the changes in the red blood cell velocity values in time and neovascularization was evaluated. As a clinical application of the methods, the effect of an autogeneous biologic cover ( epidermal roof ). versus a synthetic material ( polyester film membrane ) was studied. The superiority of an autogeneous biologic material as a wound cover was demonstrated concerning the microcirculatory aspect», The pathology caused by burns on the dermal microvascular bed was studied in a model obtained by UV-irradiation of the suction blister dermal bed and the results were compared with the non-irradiated one» the microvascular damage in the irradiated dermal bed was observed to occur in great extent. The LDF values and the videomicroscopic study pointed that neovascularization was richer in the non-irradiated model. Inspite of this, the fact that the reepithelialization occured in both of the groups within the same time period, shows that the reepithelialization potential in the healthy, young persons is very strong. In the comperative study carried out among the volunteers with chronic wounds due to venous insufficiency and the control group; a rather serious morphological and functional distortion of the nutritional capillary network in the venous cases was observed, the number of papillary loops was reduced, the pericapil lary oedema and the“fibrin cuff”surrounding the papillary loops prevented the normal diffusion of oxygen and the exchange of metabolites. All these findings show that the phisyopathology of the chronic wounds occuring in venous insufficiency and the delay in the healing of such wounds is due to the microcirculatory malfunction »