Brakial pleksusa aksiller yaklaşımda, konvansiyonel periferik sinir stimülatörüne ultrasonografi ve turnike uygulaması ilavesinin; blok başarısı, blok güvenilirliği ve hasta memnuniyeti açısından değerlendirilmesi
The evaluation of ultrasonography and tourniquet application added to conventional peripheral nerve stimulator, in axillary approach to brachial plexus, in terms of block success block safety and patient satisfaction
- Tez No: 271642
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYHAN ÖKTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Üst ekstremitenin periferik sinir blokları tek başına cerrahi için kullanılabileceği gibi genel anestezi ile birlikte postoperatif analjezi ve fizik tedavi ve rehabilitasyon egzersizlerinin kolaylaştırılması için de kullanılabilir. Genel anestezinin riskli olduğu acil durumlarda tok hastaların cerrahi girişimi, kapalı kırık redüksiyonu gibi özel durumlarda da yararlı olabilir.Amaç: Brakial pleksusa aksiller yaklaşımda ultrasonografi ve periferik sinir stimülatörü birlikte kullanılarak çoklu ve tek enjeksiyon tekniklerine turnike eklenmesinin blok başarısı, güvenilirliği ve hasta memnuniyeti açısından değerlendirilmesi amaçalandı.Materyal ve Metod: Bu çalışma, A. Ü İbn-i Sina Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı ameliyathanesinde 60 elektif el cerrahisi vakasında gerçekleştirilmiştir. Hastalar randomize olarak üç gruba ayrıldı. Lokal anestezik ajan olarak levobupivakain ve lidokainden oluşan 30 mL solüsyon kullanıldı. Tek turnike çoklu enjeksiyon grubunda ( Grup 1) tüm hastalara işlem öncesi nörostimülatör iğnesinin girişinin yapılaması planlanan bölgenin 8 cm kadar altına lastik bir turike yerleştirildi. Blok işlemi gerçekleştirildi Çift turnike tek enjeksiyon tekniği uygulanan grubta ( Grup 2) yine distal turnike yerleştirildikten sonra blok işlemi sonrası nörostimülatör iğnesi çıkartılıp girişim yerinin 2 cm üzerinden bir turnike daha yerleştirildi. Çift turnike çoklu enjeksiyon grubunda ( Grup 3) ise hem çift turnike hemde çoklu enjeksiyon tekniği birlikte uygulanıp aksiller blok işlemi gerçekleştirildi.Sonuçlar: Bütün gruplardaki hastalar demografik veriler açısından eşit bulundu. Ultrasongrafi ve periferik sinir sitimülatörü eşliğinde bütün kullanılan tekniklerle blok başarısı % 100 bulundu. Blok oluşturma süresinin grup 2 de kısa bulundu. ( p değeri
Özet (Çeviri)
Background: Upper extremity peripheral nerve blocks can be used alone for surgery or with general anesthesia for postoperative analgesia and to facilitate physical therapy and rehabilitation exercises. Peripheral nerve blocks may also be useful in special circumstances such as closed fracture reduction surgery or the emergency surgeries of satiated patients where the use of general anesthesia is considered risky.Objective: The study aims to evaluate axillary block applied via axillary approach to the brachial plexus by using ultrasonography and peripheral nerve stimulator guidance and the effect of turniquet addition to multi-and single injection techniques to the success rate, safety and patient satisfaction.Material and Methods: In this study, 60 elective hand surgery cases performed by the A. U Ibn-i Sina Hospital Department of Orthopedics and Traumatology. The patients were divided randomly into three groups. 30 ml of levobupivacaine and lidocaine is used as local anesthetic agent. In the one tourniquet multi-injection group (Group 1) before performing the block a rubber tourniquet was applied 8 cm below the nerve stimulator needle entrance area. In the double tourniquet single injection technique group (Group 2) the distal tourniquet was again applied the same way and a second tourniquet was applied 2 cm above the injection site just after the removal of the nerve stimulator needle .In the double tourniquet multi-injection group (Group 3) both the tourniquets were applied and axillary block was performed with multi-injection technique.Results: All groups are equal in terms of patient demographic data. In all groups where ultrasound and the peripheral nerve stimulator-guided blocks are applied there was a 100% success rate. Blok duration was shorter in group 2. (P-value