Çıplak metal stentler ile ilaç salınımlı stentlerin perkütan koroner girişim sonrası üçüncü ay C-reaktif protein düzeyleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparision of the effects of bare metal stents and drug eluting stents on C-reactive protein levels after percutaneous coronary intervention at three months
- Tez No: 271641
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: İlaç salınımlı stentlerin (İSS) sistemik anti-inflamatuvar özelliklerinin olabileceği iddia edilmektedir. Bu çalışmada İSS ve çıplak metal stent takılan hastaların işlem sonrası 3. ay CRP değerlerini karşılaştırarak iki stent grubu arasında inflamatuvar sürece etki açısından farklılık olup olmadığının aydınlatılması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Elektif koroner stent uygulanan hastalar stent tipine göre ÇMS (n=63) ve İSS gruplarına (n=112) ayrıldı. Bazal ve işlem sonrası 3. ay hs CRP düzeyleri ölçülerek aradaki fark (?-CRP) gruplar arasında karşılaştırıldı.Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 62±10 olup %77,7'si erkek idi. İki stent grubu bazal demografik ve klinik özellikleri açısından kıyaslandığında anlamlı farklılık gözlemlenmedi. Anjiografik ve girişimsel özellikler açısından ise çoklu stent uygulaması çıplak metal stent grubunda anlamı olarak daha fazlaydı (p=0,023). Her iki stent grubunda da 3.
Özet (Çeviri)
Background and aim: It?s suggested that drug eluting stents (DES) may have systemic anti-inflammatory properties. The aim of this study was to compare CRP levels in bare metal stents (BMS) and DES implanted patients after Percutaneous Coronary Intervention (PCI) at three months and by this way to clarify if there is a difference in terms of inflammation between the groups.Materials and methods: The patients undergoing elective stent implantation were grouped according to the stent type as BMS (n=63) and DES (n=112). Basal and 3rd month hs CRP levels were measured and the difference (?-CRP) was compared between the groups.Results: Mean age was 62±10 and 77.7% were males. There wasn't any significiant difference between the groups with regards to clinical and demographic properties. Multiple stent implantation was significiantly more in BMS group (p=0,023) according to angiographic features.