Romatizmal mitral darlığında ilerleme hızı ve ilerleme hızını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Progression in rheumatic mitral stenosis and effecting factors
  1. Tez No: 271651
  2. Yazar: SELÇUK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KILIÇKAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Romatizmal mitral darlığı progresyon gösteren bir hastalıktır. Bu çalışmada mitral darlığının progresyon hızı ve progresyon üzerine etkili faktörleri araştırmanın yanında, şu hipotezi de test etmeyi amaçladık: Başlangıçtaki romatizmal atağın veya devam eden inflamatuvar aktivitenin şiddeti ne kadar fazla ise mitral kapaktaki ilerleme hızı o kadar fazla olacaktır düşüncesiyle diğer kapakların etkilenimini de içeren toplam kapak skoru adında bir değişken oluşturduk ve bu değişkenin mitral darlığında progresyonu gösterip göstermediğini test etmeyi amaçladık.Metod: En az 1 yıl takibi olan 316 romatizmal mitral darlıklı hastanın 2 boyutlu ve Doppler ekokardiyografik verilerini (mitral kapak alanı, transmitral gradient, kapak yetmezlik dereceleri, sol atrium çapı, pulmoner arter sistolik basıncı) retrospektif olarak inceledik. Bu verilerin takipte değişimi ve yıllık mitral kapakta daralma hızı belirlendi. Mitral kapak alanındaki değişimi belirleyen faktörleri tanımlamak amacıyla yapılan çok değişkenli analize başlangıç mitral kapak alanı, yaş, cinsiyet, mitral yetmezliği (
Özet (Çeviri)
Background: Rheumatic mitral stenosis is a progressive valvular disease. In this study we evaluated the determinants and progression rate of mitral stenosis. In addition, we aimed to examine a new hypothesis: Severity of initial rheumatic insult or continuing inflammatory activity may be a responsible factor for the rapid progression of mitral stenosis, and these factors may be predicted by the involvement of other valves and the severity of other valvular lesion. Therefore we developed a total valvular score and assess its role for the progression of mitral stenosis.Methods: Three hundred and sixteen patients with mitral stenosis and at least 1 year follow-up were retrospectively evaluated with two-dimensional and Doppler echocardiography. Their echocardiographic database (planimetric mitral valve area, mean mitral gradient left atrial diameter,pulmonary arterial pressure, degree of valves regurgitation) were analyzed. Changes in these parameters during the follow-up, and annual rate of progression were evaluated. Multiple regression analysis was used to determine the determinants of progression by entering the variables of baseline mitral valve area, gender, age, the degree of mitral regurgitation (categorized to 2), degree of aort regurgitation (categorized to 2), baseline mitral valve gradient, follow-up time(years), mitral valve score and total valve score to the model. Because of total valve score includes mitral valve score, we make two different models for each other.Results: Mean follow-up was 4,2+ 2,4 year, and mean age was 48,9+12,8 years. During the follow-up period mitral valve area reduced from 2,0+0,6 cm2 to 1,74+0,5 cm2 (p 2. degree of aort valve regurgitation make a trend toward to predicting loss of mitral valve area (p=0,07) Only 24% of the change in mitral valve area/year could be explained by these four variables (R2 = 0.238). With putting total valve score into model(model 2), instead of mitral valve score, we found value of R2 = 0,243.Conclusion: In this largest reported data evaluating the progression rate and the predictors of mitral stenosis by echocardiography, we demonstrated that the baseline mitral valve area and the mitral valvular score predict the progression of mitral stenosis. However, our multivariable models explained only %24 of factors that are related with mitral valve progression. Total valvular score did not provide substantial additional information beyond the mitral valvular score did.