Meme kanserli hastalarda preoperatif evrelemede 18F-FDG PET/CT'nin yeri ve diğer konvansiyonel evreleme yöntemleri ile karşılaştırılması
The role of 18F-FDG PET/CT in preoperative staging in breast cancer and the comparison of PET/CT scanning with other conventional imaging modalities
- Tez No: 271652
- Danışmanlar: PROF. DR. K. METİN KIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Meme kanseri, kadınlar arasında en sık görülen kanserdir ve kansere bağlıölüm sebepleri arasında ikinci sıradadır. Son yıllarda meme kanseri insidansınınartmasına karşı hem erken tanı hem de etkin tedavi metodlarının yaygın kullanılmayabaşlanması ile mortalitede önemli düşüş sağlanmıştır. Kanser hücrelerinde artmış18F-FDG tutulumu gözlenmesi, primer meme kanserinin tanısında 18F-FDG PETkullanımını gündeme getirmiştir. Ancak 18F-FDG PET'in meme kanseri tanısındasensitivitesinin kısıtlı olduğu bilinmektedir. Aksiller evreleme için gold standartkabul edilen SLNB oldukça sensitif fakat invaziv bir yöntemdir ve beraberinde ektetkikler gerektirmesi nedeniyle maliyet artmaktadır. Bu hastalarda 18F-FDG PET,SLNB yapılmadan aksiller metastazın saptanması ve hastanın doğrudan aksilladiseksiyonuna yönlendirilmesinede rol oynayabilmektedir. Bu çalışmanın amacı18F-FDG PET/BT'nin meme kanserinin primer evrelemesine ve aksiller lenf nodumetastazının saptanmasındaki rolünün değerlendirilmesidir.GEREÇ VE YÖNTEMLER: Bu çalışmaya biopsi yapılarak meme kanseritanısı aldıktan sonra mastektomi ve aksilla diseksiyonu kararı alınmış olan, ortalamayaşı 50.7 olan 20 bayan hasta dahil edildi. Hastalara preoperatif rutin evrelemeprosedürleri ve görüntüleme yöntemleri ile birlikte primer evrelemeye ve aksillerlenf nodlarının değerlendirmesine olan katkısını araştırmak amacıyla 18F-FDGPET/BT yapıldı.BULGULAR: PET/BT sonrasında 4 hastaya segmental mastektomi, 1hastaya lumpektomi ve 15 hastaya modifiye radikal mastektomi yapıldı. Cerrahisonrası TNM evrelemesine göre 2 hasta evre 0, 1 hasta evre I, 6 hasta evre IIA, 3hasta evre IIB, 6 hasta evre IIIA ve 2 hasta evre IIIC idi. Cerrahi sonrası tüm75hastalarda çıkarılan mastektomi materyalinde tümör dokusu mevcuttu. 17/20 hastada(%85) PET/BT'de primer kitlede artmış 18F-FDG tutulumu saptanırken 3 hastada(%15) patolojik tutulum izlenmedi. Ancak PET/BT öncesi tüm hastalarda malignitetanısı olması ve primer kitleye tanı amaçlı girişimsel işlem yapılması nedeniylePET/BT'nin primer tümörün değerlendirilmesine olan katkısı değerlendirilemedi.Cerrahi sonrası metastatik lenf nodu saptanan 11 hastanın 10 tanesinde PET/BTdoğru pozitif iken metastatik lenf nodu bulunmayan 9 hastanın 8 tanesinde doğrunegatif idi. Aksiller metastazı saptamada PET/BT için genel sensitivite, spesifisite,PPD ve NPD sırasıyla %90, %88, %90 ve %88 olarak hesaplandı. Bu değerleraksiller USG için sırasıyla %45, %77, %53 ve %60 olarak bulundu. ROC analizikullanıldığında ise en yüksek sensitivite ve spesifisiteye sahip eşik SUVmax 1.6olarak bulundu. Ayrıca 3 hastada ekstraaksiller lenf nodu metastazını göstererek buhastalardan 1 tanesinde uygulanacak cerrahi şeklini değiştirdi.SONUÇ: Primer meme kanserinin tanısında PET/BT'nin sensitivitesi düşükolmakla birlikte 2 cm'den büyük tümörü olan hastalarda sensitivitesi artmaktadır.18F-FDG PET/BT'nin aksiller ve ekstraaksiller metastazların saptanmasındakiyüksek sensitivite ve spesifisitesi özellikle evre IIB ve üzeri hastalarda SLNByapılmadan doğrudan aksiller diseksiyonu yapılacak hastaları belirlemede yardımcıolabilir. Ancak bu konuda özellikle tanı öncesi dönemde ve daha fazla sayıda hastaile yapılacak çalışmalar erken evre meme kanseri tanısında ve evrelemesindePET/CT kullanımına dair belirsizlikleri aydınlatmaya yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer among women and the secondleading cause of death due to cancer. Despite the high incidence of breast cancer, theuse of advanced diagnostic and therapeutic approaches cause decreased mortality.18F-FDG PET/BT is a functional imaging modality which is being used in thediagnosis and staging of various cancers however the use of PET/BT in breast cancerdiagnosis is limited because of its low sensitivity. SLNB is still the widely acceptedgold standart method for axillary lymph staging but it is an invasive procedure,prolongs surgery time and cause additional cost. The use of 18F-FDG PET/CT inaxillary lymph node staging in stage IIB and higher patients may expand theindication of SLNB and be helpful to lead these patients directly to the ALND. Theaim of this study was to evaluate the contribution of PET/CT imaging to primarystaging in breast cancer and determine its potential role in detecting axillarymetastasis.MATERIAL-METHOD: 20 female patients (median age 50.7) with knownbreast cancer and scheduled for mastectomy and axillary disection were referred toPET/CT imaging. PET/CT was performed in addition to other routine stagingmodalities in order to assess disease extension and axillary status.RESULTS: 4 patients had segmental mastectomy, 1 hadhastaya lumpectomyand 15 had modified radical mastectomy. According to TNM classification 2 werestage 0, 1 was stage I, 6 were stage IIA, 3 were stage IIB, 6 were stage IIIA and 2were stage IIIC. All patients had residuel tumor tissue in mastectomy specimens. In17 of 20 patients (85%) PET/CT showed pathological uptake in primary tumor whereno increased uptake was seen in other 3 (15%) patients. However the role ofPET/CT in detecting primary tumor was not clearly demonstrated because of the77possible 18F-FDG accumulation due to previous biopsy. PET/CT detected metastaticlymph nodes in 10 of 11 patients with histologically proven lymph node metastasesand was true negative in 8 of 9 node negative patients. The overall sensitivity,specificity, PPV and NPV for PET/CT in detecting metastatic lymph nodes was 90%,88%, 90% and 88%, respectively. It was 45%, 77%, 53% and 60% for axillary USGin our patient population. When the ROC analysis was used to determine theSUVmax cut-off point for detecting metastatic lymph nodes, optimal SUVmax witha highest sensitivity and spesificity was found 1.6. Moreover, PET/CT showedextraaxillary lymph node involvement in 3 patients and modified the surgicalprocedure in 1 of these patients.CONCLUSION: The use of PET/CT in primary breast cancer diagnosis islimited because of its lack in detecting tumors smaller than 1 cm and occultmetastases. However it may be helpful to delineate axillary nodal status in stage IIBand higher patients and determine the exact stage in patients with locally advancedbreast cancer. It?s high sensitivity to reveal extraaxillary involvement may alsomodify the surgical decision and lead high risk patients directly to the ALND insteadof SLNB. Future studies with more number of patients are needed to clarify theuncertainities about the usage of PET/CT in the detection and staging of early stagebreast cancer.