Ratlarda oluşturulan deneysel Akut Nekrotizan Pankreatite antiepileptik ilaçların etkileri
The effects of antiepileptic drugs on experimental Acute Necrotizing Pancreatitis in rats
- Tez No: 271663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERDAR TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Pankreatik nekrozis akut pankreatitde prognozu belirleyen önemli parametrelerden biridir. Akut pankreatit sırasında apoptozise yol açan mekanizmalar prognozda önemlidir. Bu nedenle antiapoptotik etkinin pankreatit prognozunda olumlu etkisi olabileceği bildirilmiştir. Ölümcül hemorajik pankreatit vakaları bildirilmişse de VA'nın pankreatit için bir risk faktörü olup olmadığı açık değildir. Antiapoptotik etkisi gösterilmiş olan topiramat kullanımı ile pankreatit ilişkisi literatürde bildirilmemiştir. Bu çalışmada topiramat ve valproatın pankreatit üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı.MATERYAL?METOD: Sham gruplarında altışar, pankreatit gruplarında ise yedişer rat olacak sekilde 6 grup olusturuldu. Pankreatit, glycodeoxycholic asitin ise biliopankreatik kanala infüzyonu sonrası ceruleinin intravenöz yolla verilmesi ile oluşturuldu. İlaç gruplarına üç gün öncesinden başlanmak üzere toplam dört gün (pankreatit oluşturulan gün dahil) eş zamanlı 6. ve 18. saatlerde sham+T, ANP+T gruplarına 80 mg/kg dozunda topiramat ve ANP+V, sham+V gruplarına ise 300 mg/kg dozunda valproat intraperitoneal verildi. Dördüncü gün ratlarda kardiak ve biyokimyasal parametreler ölçüldü. Sağ akciğere BAL uygulanarak BAL LDH değerleri ölçüldü . Deneyin sonunda akciğer ve pankreas dokularında MPO, MDA değerleri ve pankreas histopatolojisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
1. INTRODUCTION AND AIM: Pancreatic necrosis is one of most important parameter in acute pancreatitis that predicts surveillance. Preventing cellular necrosis to control clinical progress and during acute pancreatitis the mechanisms leading apoptosis are important in prognosis. Even though fatal hemorrhagic pancreatitis cases have been noticed, it is not clear that V is a risk factor for pancreatitis. Relationship between pancreatitis and use of T did not noticed in literature. Importance of inflammation and apoptosis in pancreatitis physiopathology is clear. and In this study, we aim to investigate whether V has negative and T has positive effect on pancreatitis and if it exists which mechanisms in histology and pathology and effects on pancreatic necrosis and apoptosis.MATERIAL AND METHODS: The study was designed with 6 groups and in sham groups 6 rats, in pancreatitis groups 7 rats has been used. The acute pancreatitis was induced by an intravenous infusion of cerulein and a standart infusion of glycodeoxycholic acid into the biliary-pancreatic duct. Topiramate (80 mg/kg i.p.) to the sham+T and ANP+T group and valproic acid (300 mg/kg i.p.)to the sham+V and ANP+V were given simultaneously 6th and 18th hours in three days before the procedure including the day that pancreatitis made. In the fourth day cardiac and biochemical parameters were measured. The bronchoalveolar lavage (BAL) of the right lung was performed and LDH in BAL was measured.