Farklı androjen reseptör blokörlerinin erkek üreme organlarına etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different antiandrogens on male sexual organs
- Tez No: 271662
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİN ÖZYAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Antiandrojenler ileri evre prostat kanserinin tedavisi yanında günümüzde daha genç yaştaki hastalarda farklı endikasyonlarla kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, ratlarda, farklı antiandrojenlerin erkek üreme organlarına etkilerini incelemek amaçlanmıştır.Kontrol grubunun yanında üç ilaç grubu oluşturulmuştur (siproteron asetat , flutamid ve bikalutamid ). 14 günlük uygulama sonrasında testis, seminal vezikül ve prostat morfolojileri incelenmiştir.Steroid yapıdaki antiandrojen olan siproteron asetat testis histolojisinde değişikliğe neden olmuştur. Steroid yapıda olmayan diğer iki ajanda ise belirgin değişiklik izlenmemiştir.Siproteron asetatın steroid yapılı olması nedeniyle bu değişikliğin geliştiği ve bu değişiklilerin geri dönüşümü ile ilgili çalışmaların ışığında konunun daha iyi aydınlatılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Antiandrogens are used in the treatment of metastatic prostatic carcinoma.They are nowadays used for various indications and in younger age groups. We aimed to investigate the effects of antiandrogens on male sexual organs of rats.In four groups (control, flutamide, bicalutamide, cyproterone acetate) after a period of 14 days of administration, testes, seminal vesicles and prostates were excised.Only cyproterone acetate, a steroidal antiandrogen, caused histopathological changes in testes. The other two antiandrogens, nonsteroidal structurally, caused no changes in any organs.It was suggested that the effect of cyproterone acetate may be related to its steroidal structure.