Akut pankreatitli hastalarda sitokeratin 18 düzeyinin önemi ve apopitozisin bir göstergesi olan sitokeratin 18 düzeyi ile akut pankreatitin klinik seyri arasındaki korelasyon
Importance of cytokeratine 18 in the patients with acute pancreatitis, and corelation of clinical progress of acute pancreatitis and cytokeratine 18 level which is a marker of apoptosis
- Tez No: 271673
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN KORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akut pankreatitin patogenez ve prognozunda pankreas asiner hücre apopitozisin önemli bir rol oynadığı yapılan birçok çalışmada gösterilmiştir. Son yıllarda yapılan çok az sayıdaki hayvan deneylerinde pankreas asiner hücre apopitozisinde sitokeratin 18 (CK18)'in salınımının önemli olduğu gözlenmiştir. Biz de bu çalışmamızda daha önceden insanlar üzerinde araştırılmamış olan CK18 düzeyi ile akut pankreatit kliniğinin seyri arasındaki korelasyonu ortaya koyabilmeyi ve CK18 düzeyinin akut pankreatitin kliniğinde olumlu bir parametre olup olamayacağını göstermeyi amaçladık.Çalışmamıza Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde akut pankreatit tanısı ile takip edilmiş olan toplam 58 hasta alındı. Hastalar Ranson kriterleri göz önüne alınarak klinik olarak hafif seyirli pankreatit ve ağır seyirli pankreatit olarak 2 gruba ayrıldı. Ranson skoru 6 ve üzerinde olan hastalar klinik olarak ağır seyirli pankreatit ve Ranson skoru 6'nın altında olan hastalar klinik olarak hafif seyirli pankreatit olarak sınıflandırıldı. Tüm hastalardan hastaneye yatışlarının ilk gününde sitokeratin 18 bakılmak üzere kan örnekleri alındı ve serumları ayrılıp -80°C'de saklandı. Toplanan veriler sonucu klinik olarak hafif ve ağır seyirli olarak sınıflandırılan akut pankreatitli hastaların -80°C'de saklanan serum örneklerinden sitokeratin 18 düzeyleri çalışıldı. Hemolizli ve lipofilik kan örnekleri olan 4 hasta serumu araştıma kapsamından çıkarıldı.Hastaların 36'sı (%66,7) klinik olarak hafif seyirli, 18'i (%33,3) klinik olarak ağır seyirli akut pankreatit olan hastalar olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In some studies, it?s shown that apoptosis of pancreatic aciner cells is important in the pathogenesis and prognosis of acute pancreatitis. In last years, there are a few animal experiments about it. In these experiments importance of cytokeratine 18 (CK18) is found relatied with pancreatic aciner cell apoptosis. In this study we aimed to search the corelation of CK18 level and clinical progress of acute pancreatitis. And also we searhed if CK18 level might be a positive marker in the clinical progress of acute pancreatitis, which is not shown before.58 patients with a diagnosis of acute pancreatitis who were followed up in Gaziantep Univercity Medical Faculty Hospital Gastroenerology Department were enrolled to the study. Patients are divided into 2 groups clinically due to Ranson criteria as mild or severe acute pancreatitis. Patient with Ranson score higher or equal to 6, were classified as severe, and Ranson score lower than 6 were classified as might acute pancreatitis. In the first day of hospitalisation, we got blood sample from all patients to evaluate CK18 level. Blood samples were seperated to serums and we kept all serums in -80°C. 4 patients were excluded from the study due to the hemolytic and lipophilic serum samples.36 patients (%66,7) were classified as mild pancreatitis and 18 patients (%33,7) were classifed as severe acute pancreatitis group.