Akut pankreatitli hastalarda insülin direnci, abdominal obezite ve adipositokin düzeyleri ile hastalık şiddeti arasındaki ilişki
The relatıonshıp between ınsulın resıstance, abdomınal obesıty, the levels of adıpocytokınes and severıty of dısease ın patıents wıth acute pancreatıtıs
- Tez No: 299041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YALNIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Akut pankreatit, pankreas dokusunda nekroinflamasyon ile karakterize bir klinik tablodur. Şiddetli seyretmesinden sorumlu tutulan birçok faktör vardır. Obezite şiddetli seyirden sorumlu faktörler arasındadır. Obezlerde, adipoz dokudan salgılanan çeşitli faktörlerin insülin direnci yanında inflamasyon gibi patogenetik olaylarla da ilişkileri olduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada akut pankreatitli hastalarda obezite, adipoz doku, insülin direnci ve adipostikinler arasındaki ilişkinin çalışılması hedeflendi.Çalışmamıza akut pankreatit tanısı alan 18-85 yaşları arasında olan 45 hasta ile bel çevresi, VKİ, HOMA-IR, yaş ve cinsiyetleri uyumlu 40 sağlıklı gönüllü alındı. Adiponektin, resistin, TNF-? ve leptin düzeyleri elisa yöntemi ile hasta gurubunda 1. ve 4. günler, kontrol gurubunda ise bir kez ölçüldü.Resistin değerleri AP grubunda kontrol grubuna göre 1. ve 4.
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is a clinical condition that characterized by the necroinflammation in pancreatic tissue. There are many factors to be responsible course of severe acute pancreatiitis. Obesity is among the factors that responsible for the severity of acute pancreatitis. In obese subjects, adipose tissue secreted a variety of factors such as inflammation, insulin resistance, as well as the relations of the pathogenetic events is shown in several studies.