Akut pankreatitli hastalarda IL-6 VE CRP düzeyleri ile hastalık aktivitesi arasındaki ilişki
The relationship between disease activity and IL-6 and CRP levels in patients with acute pancreatitis
- Tez No: 282467
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT GÖRAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve AmaçAkut pankreatit (AP), pankreas enzimlerinin pankreas içinde aktifleşmesi ve pankreas dokusunun kendisini sindirmesidir. Akut pankreatitte klinik şiddeti ve prognozu belirlemek için çeşitli skorlama sistemleri ve inflamasyon mediyatörleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada ki amacımız Ranson, APACHE II ve Balthazar skorlamaları ile inflamatuvar mediyatörlerden CRP ve IL-6 karşılaştırılmalarının istatiksel olarak anlamlı olup olmadığını araştırmaktır.Gereç ve YöntemBu çalışmaya 2009-2010 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi acil servise ve gastroenteroloji polikliniklerine başvurup akut pankreatit tanısı konulan ve gastroentereloji kliniğine yatırılıp tedavi altına alınan 52 ( 36 kadın,16 erkek; ort. yaş 55,7; dağılım 17-86) hasta bu çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalarda Ranson ve APACHE II skorlamaları ile serum CRP ve interlökin-6 (IL-6) düzeyleri belirlendi. Hastalar Ranson, APACHE II ve CRP düzeylerine göre hafif ve şiddetli AP olarak ayrıldı. Şiddetli AP olan tüm hastalara Balthazar sınıflamasına göre abdominal CT çekildi.BulgularAkut pankreatit tanısı konulan hastaların 36'sı (%69,2) kadın, 16'sı (%30,8) erkek, yaşları 17 ile 86 arasında değişmekte olup yaş ortalaması kadınlarda 54,4, erkeklerde 56,9 du. Tüm hastaların yaş ort. 55,7 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and AimAcute pancreatit (AP) is the activation of enzymes in pancreas and its digest by pancreatic tissue. In acute pancreatit in order to determine the clinical severity and medical prognosis various scoring systems and inflammation madiators are used. In this study our aim is to search whether the comparisons between Ranson, APACHE and Balthazar scoring and inflammatory madiators such as CRP and IL-6 are statistically meaningful or not.Material and MethodBetween the dates of 2009 and 2010 by consulting the emergency service and gastroenterology polyclinics of Dicle University Medical Faculty Training and Research Hospital, 52 (36 women, 16 men, average age 55,7; distrubution 17-86) patients, who were diagnosed acute pancreatit and treated in gastroenterology polyclinics, were included in this study.Results36 of the patients? diagnosed with acute pankreatit were women,16 were men and their ages were between 17 and 86, the average age were 54,4 in women and 59,9?in men. All patients? avarage age was 55,7.