Auralı ve aurasız migren hastalarının ağrılı ve ağrısız dönemlerindeki serum MMP-9, TİMP-1 ve MMP-9/ TİMP-1 oranının değerlendirilmesi
The Assessment of Serum MMP-9, TIMP-1 Levels And MMP-9/TIMP-1 Ratio In Migraine Patients With And Without Aura During The Headache And The Painless Episodes
  1. Tez No: 271683
  2. Yazar: FAZİLET KARADEMİR
  3. Danışmanlar: UZMAN DR. MUSA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Hücrelerin bir arada tutulmasını, büyüme ve farklılaşmasını sağlayan ekstraselüler matriks proteinlerinin proteolitik aktivitesinden sorumlu enzimler olan matrix metalloproteinazların (MMP), migren fizyopatogenezinde rol oynadığı düşünülmektedir. Bu enzim ailesi içinde özellikle MMP-9, TNF-alfa aracılığı ile serebral epitelyumun bazal membran komponentlerinden olan kollajen tip 4-5, fibronektinin yıkımına sebep olur. Böylece kan beyin bariyeri (KBB) permeabilitesini etkileyerek nörojenik enflamasyon gelişimine katkıda bulunur. TİMP-1, MMP-9'un endojen doku inhibitörü olup, ikisinin oranı net MMP-9 aktivitesini yansıtmaktadır. Bu çalışmada migren tedavisinde potansiyel yeni hedeflerin belirlenmesi yolunda yapılan çalışmalar ışığında, MMP ailesinin proinflamatuar ve proteolitik özelliğe sahip üyelerinden MMP-9, onun doku inhibitörü TİMP-1' in serum düzeylerinin auralı ve aurasız migren hastalarının ağrısız ve ağrılı dönemleri ile sağlıklı kontrol grubunun karşılaştırılması planlandı. Ayrıca farklı iki bozukluk olduğu düşünülmekte olan auralı migren ile aurasız migren hastaları arasında MMP-9, TİMP-1 ve MMP-9/ TİMP-1 oranında fark olup olmadığının belirlenmesi amaçlandı.YÖNTEM: Çalışmaya Nisan 2009 - Şubat 2010 tarihleri arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Nöroloji Kliniği Başağrısı Polikliniğine başvuran, IHS (Uluslararası Başağrısı Cemiyeti) 2004 sınıflaması ölçütlerine göre; tedavi başlanmamış, 18 yaş üstü, 21'i kadın, 4'ü erkek toplam 25 aurasız migren, 22'si kadın, 3'ü erkek toplam 25 auralı migren hastası alındı. Kontrol grubu başağrısı olmayan, nörolojik veya sistemik herhangi bir hastalık taşımayan ve çalışmaya alınma kriterlerine uyan 18'i kadın, 7'si erkek toplam 25 gönüllüden oluşturuldu. Sağlıklı gruptan bir kez; migren hastalardan ise başağrılı dönem ve son ağrı atağından en az yedi gün sonra başağrısız dönemde olmak üzere iki kez MMP-9, TİMP-1 düzeyi ve MMP-9/TİMP-1 oranı bakılması amacıyla serum örnekleri alındı. Serum MMP-9, TİMP-1 düzeyinin belirlenmesinde yarışmalı ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) yöntemi uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Matrix Metalloproteinases (MMPs) enzymes are responsible for the proteolytic activities of extracellular matrix proteins. MMPs enzymes enable cell differentiation, growth and connection and are considered to have a role in the pathogenesis of migraine. In this enzyme family, particularly the MMP-9, leads to degradation of type IV and V collagens and fibronectin which are the basal membrane components of the cerebral epithelium by TNF-alpha. Thus, it accounts for the development of neurogenic inflammation by affecting the permeability of the blood brain barrier (BBB). TIMP-1 is the endogenous tissue inhibitor of MMP-9 and the TIMP-1/MMP-9 ratio reflects the net activity of MMP-9. In the light of the studies about the setting of potential new goals on the migraine treatment, in this study the serum levels of MMP-9 which is one of the proinflammatory and proteolytic members of the MMP family and its tissue inhibitor TIMP-1 during both the headache and painless episodes in migraine patients with and without aura were planned to be compared with that of a healthy control group. Moreover, since the migraine with aura and migraine without aura are considered to be two different neurological disorders, it was aimed to determine whether there are any differences between the two concerning the levels of MMP-9, TIMP-1 and MMP-9/TIMP-1 ratio.MATERIALS and METHOD: 25 migraine with aura patients (21 females, 4 males) and the same number of migraine without aura patients (22 females, 3 males) who were all over 18, participated the study. All 50 patients who had suffered from headache, consulted in Bakirkoy Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery, 2nd Neurology Department Headache Outpatient Clinic between April 2009 and February 2010, and diagnosed migraine according to the 2004 IHS (Internatinal Headache Society) classification standards and untreated. The control group consisted of 25 eligible volunteers (18 female, 7 male) who do not experience any headaches, neurologic or any other systemic diseases at all. Samples of serum were taken from both groups in order to investigate the levels of MMP-9, TİMP-1 and the MMP-9/TİMP-1 ratio. The sampling procedure was done once for the healthy control group and twice for the migraine group where the first samples were taken during the headache and second ones were taken in the painless episode, at least 7 days after the last migraine attacks. The competitive ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay) method was implemented in order to determine the serum MMP-9 and TIMP-1 levels. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 was used for the statistical analysis.RESULTS: The serum TIMP-1 level of all migraine patients were found to be significantly lower than the control group`s samples in both headache episode and the painless episode samples (p< 0,01).