Bipolar I bozukluğu olan olgularda kişilik bozukluğu yaygınlığı ve bunun klinik özelliklerle olan ilişkisinin araştırılması
The study of the relationship between the personality disorders common and its clinical characteristics by the cases with bipolar I disorders
  1. Tez No: 271682
  2. Yazar: RECEP EMRE TAN
  3. Danışmanlar: DR. LATİF RUHŞAT ALPKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Son yıllarda kişilik bozukluklarının, bipolar bozukluk seyrine etkisine dair ilgi artmıştır. Bipolar I bozuklukta hangi kişilik bozukluklarının daha sık ve baskın olduğu sorusu hala tam olarak yanıtlanamamıştır. Bu çalışmanın amacı bipolar I bozukluğu olan hastalarda kişilik bozukluğu ek tanı sıklığını saptamak ve kişilik bozukluğu varlığının bipolar I bozukluk klinik seyrine etki edip etmediğini araştırmaktır.Yöntem: Çalışmamıza, Aralık 2009- Mart 2010 tarihleri arasında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Raşit Tahsin Duygudurum Merkezi'nde yapılandırılmış izlem formu ile izlenmekte olan, DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre bipolar I bozukluğu tanısıyla takip edilen ötimik dönemdeki 99 hasta dahil edilmiştir.Bu hastalar SCID-II(Structured Clinical Interview for DSM-IV), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği ile değerlendirilmiştir.Bulgular: Bipolar I bozukluğu olan hastaların %38,4'ünde en az bir kişilik bozukluğu tespit edildi. Hastalarda saptanan en sık kişilik bozuklukları sırası ile histriyonik, obsesif kompulsif ve borderline kişilik bozukluklarıydı. Hastalar kişilik bozuklukları için kümesel bazda değerlendirildiğinde B kümesi %25,3, C kümesi %19,3, A kümesi %14,2 oranında bulundu. Kişilik bozukluğu olan grubun, kişilik bozukluğu olmayan gruba göre daha fazla depresif atak geçirdiği ve daha fazla intihar girişiminde bulunduğu saptandı. Kişilik bozukluğu olmayan gurubun hastanede ortalama yatış gün sayısı, kişilik bozukluğu olan guruba göre daha fazlaydı. Herhangi bir kişilik bozukluğu olmayanların ortalama manik atak sayısı, birden fazla kişilik bozukluğu olanlardan yüksek bulundu. Depresif atak özelliklerinin gruplar arasında karşılaştırılmasında birden fazla kişilik bozukluğu olan hastalarda atipik depresyon görülme oranı yüksek bulundu. Ayrıca birden fazla kişilik bozukluğu olan hastalarda alkol ve madde kullanım oranları, kişilik bozukluğu olmayan gruptan yüksek bulundu.Sonuç: Çalışmamız kişilik bozukluğu ve bipolar I bozukluk birlikteliği hakkında önemli sonuçlar ortaya koymuştur. Bipolar I bozukluğu olan hastalarda kişilik bozukluğu ek tanısı yaygındır ve bu birliktelik, bipolar I bozukluğun klinik seyri açısından önemlidir. Bipolar I bozuklukla kişilik bozukluğu birlikteliğini daha iyi anlayabilmek için geniş örneklem gruplarının seçildiği ve çok merkezli başka çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In the recent years there is more interest about the effect of personality disorders on the corse of bipolar disorder. By the bipolar I disorder the question which of the personality disorders have been more frequently and dominant couldn?t be answered clearly. The aim of this study is to determine the comorbidity frequence of the personality disorder on the patients with bipolar I disorder and to study if the existence of the personality disorder effects on the corse of the bipolar I disorder.Method: Ninety-nine patients were included in the study from the euthymic period who were followed with the diagnosis of bipolar I disorder based on the DSM-IV-TR diagnosis ciriteria, and who were followed with the structured following form in the Raşit Tahsin Mood Disorder Center of Bakirkoy Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery between the dates of December 2009 - March 2010 , were included into our study. These patients were evaluated with the SCID-II (Structured Clinical Interview for DSM-IV), Hamilton Depression Rating Scale and Young Mani Rating Scale.Results: Thirty-eight percent of the patients with bipolar I disorder there were determined at least one personality disorder. The personality disorders which were mostly determined on the patients were respectively hystrionic, obsessive compulsive and borderline personality disorders. When the patients were evaluated in the basis of groups for their personality disorders, the group B was found as 25,3 %, the group C as 19,3 %, the group A as 14,2 %. It was determined that the group with personality disorder has passed more depressive epizodes and attempted more suisides than the group which hasn?t got personality disorder. By the group without personality disorder was the number of day the hospitalization more then by the group with personality disorder. The average of the manic epizode number on the patients without personality disorder was found higher than on the patients with more than one personality disorder. By the comparison of the depressive epizode characteristics between the groups the rate of atypical depression on the patients with more than one personality disorder was found higher. Also the rates of using of alcohol and substances by the patients with more than one personality disorder was found higher than by the patients without personality disorder.Conclusion: Our study produced significant results about the association of the personality disorder and of the bipolar I disorder. On the patients with bipolar I disorder are the comorbidity of personality disorder widespreaded and this association is important due to the corse of the bipolar I disorder. To understand the association of the bipolar I disorder and the personality disorder better, other studies where wide sample groups were selected and more centered are needed.