İleri evre küçük hücreli dışı akciğer karsinomu olgularında ercc1 ekspresyonu ve platin bazlı kemoterapi ilişkisi
Relationship of ERCC1 expression and platinum based chemotherapy in advanced stage non small cell lung cancer
- Tez No: 271709
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HİKMET ÖZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Giriş : Akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerde birinci sırada bulunmaktadır. Küçük hücreli dışı akciğer karsinomu (KHDAK) akciğer kanseri olgularının yaklaşık %85'ini oluşturmaktadır. Hangi hastaların hangi kemoterapi rejimlerinden daha fazla fayda göreceğini bilmek hem etkin tedavi protokollerinin oluşturulması, hem de kemoterapiye bağlı gereksiz toksisitelerden kaçınılması için önemlidir. Bu yolda ERCC1 umut vaat eden moleküler belirteçlerden biridir.Amaç : Çalışmamızda platin bazlı kemoterapi uygulanan ileri evre küçük hücreli dışı akciğerkarsinomu olgularında ERCC1 düzeyi ile tedavi yanıtı, progresyonsuz sağkalım ve genelsağkalım ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Metod: Çalışmaya dahil edilen platin bazlı kemoterapi uygulanan 83 ileri evre KHDAK olgusu retrospektif olarak incelendi. Biyopsi örneklerinde immünohistokimyasal olarak ERCC1 ekspresyonu değerlendirildi.Bulgular : ERCC1 negatif (n=33) ve ERCC1 (n=50) pozitif saptanan gruplar arasında tedavi yanıtı, progresyonsuz sağkalım (p=0,412) ve genel sağkalım ( p=0,823) oranları açısından anlamlı farklılık saptanmadı.Sonuç : İleri evre KHDAK olgularında moleküler analize dayalı kemoterapi uygulamalarına geçilebilmesi için daha ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the worldwide leading cause of death due to malignancy. Non small cell lung cancer (NSCLC) constitutes % 85 of lung cancer patients. It?s important to predict the most suitable chemotherapy regimen for individual patients to produce effective treatment protocols and avoid toxicity. In this way, ERCC1 is a promising molecular marker of chemosensitivity.Aim : The aim of our study is to evaluate treatment response, progression free survival and overall survival according to the tumoral ERCC1 expression in advanced stage non small cell lung cancer patients treated with platinum based chamotherapy regimen.Method: In our study, 83 advanced stage NSCLC patients treated with platinum based chemotherapy regimen was retrospectively evaluated. For detection of ERCC1 expression in biyopsy specimens immunohistochemical analysis was performed.Results : There was no statistically significant difference of treatment response, progression free survival (p=0,412) and overall survival ( p=0,823) between ERCC1 negative and ERCC1 positive groups.Conclusion : More randomised trials are needed to use molecular analysis directed chemotherapy for advanced NSCLC in daily practice.