Alkol-madde kullanım bozuklukları olan ergenlerde mizaç ve kişilik özellikleri
Temperament and personality characteristics of adolescents with substance use disorders
  1. Tez No: 271713
  2. Yazar: ÖMER BAŞAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
GİRİŞErgenlerin ve annelerinin mizaç ve kişilik özelliklerinin ergenlik dönemi alkol madde kullanım bozuklukları için risk faktörü olduğu bildirilmiştir. Ayrıca mizaç ve kişilik özelliklerinin uyarıcı-uyuşturucu madde tercihinde etkili olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı AMKB olan ergenlerin ve annelerinin mizaç ve karakter özelliklerini incelemek, ergen mizaç ve kişilik özellikleri ile tercih edilen madde arasında ilişki olup olmadığını saptamaktır. Bu çalışmanın ikincil amacı AMKB olan ergenlerdeki psikiyatrik tanıları değerlendirmektir.YÖNTEMAMKB olan 69 ergen ve annesi sosyodemografik özellikler açısından benzer AMKB olmayan 69 ergen ve annesi ile karşılaştırılmıştır. Ergenlerin mizaç ve kişilik özelliklerini değerlendirmek için Mizaç ve Karakter Envanteri (MKE) ve Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) kullanılmıştır. Annelerin mizaç ve karakter özellikleri MKE ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTIONTemperament and personality properties of adolescents and their mothers have been reported to be risk factors for development of substance use disorders (SUD) in adolescence period. Temperament and personality characteristics are also known to have an important role in the stimulant and narcotic substance choice. The aim of this study is to investigate the temperament and personality characteristics of adolescents with SUD and detect whether a relationship between the chosen substance and temperament and personality characteristics of the adolescent is present or not. Second aim of the study is to evaluate the psychiatric diagnoses of adolescents with SUD.METHOD69 adolescents with SUD and their mothers were compared with 69 adolescents and their mothers with similar sociodemographic properties and without SUD. Temperament and Character Inventory (TCI) and Minnesota Multidimensional Personality Inventory (MMPI) were used to assess the temperament and personality characteristics of the adolescents. Mothers? temperament and character properties were assessed with TCI.