Akut romatizmal ateş tanısı alan çocuk hastalarda kalp hızı değişkenliği
- Tez No: 271727
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ CEVİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akut romatizmal ate? (ARA), streptokokkal tonsillofarenjit sonrası ortaya çıkan sistemik inflamatuar bir hastalıktır. Akut romatizmal ate?li hastalarda PR aralığında uzama olması, minör tanı kriterlerinden biridir. Yapılan bir çalı?mada atropinin romatizmal ate?li hastalarda görülen PR uzamasını geri döndürdüğü gösterilmi?tir. Bu durum, PR uzamasının artmı? vagal aktiviteye bağlı olduğunu dü?ündürmü?tür. Artmı? vagal aktivite, otonom dengede deği?meye i?aret etmektedir. Akut romatizmal ate?li hastalarda otonom sinir sitemi dengesini ara?tıran bir çalı?ma literatürde bulunmamaktadır. Biz bu çalı?mada, ARA tanısı almı? çocuk hastalarda kalp hızı deği?kenliği (KHD) analizi yaparak, otonom sinir sistemi dengesi ve olası deği?kenlikleri ara?tırmayı planladık.Çalı?maya, 2006-2010 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı'nda ARA tanısı konulmu? hastalar (grup I) alındı. Masum üfürüm tanılı hastalar kontrol grubu olarak (grup II) alındı. Hasta ve kontrol grubu olguları anamnez, fizik muayene, göğüs radyografisi, EKG ve ekokardiyografik çalı?ma ile değerlendirildi.Çalı?ma grubu hastalarında tedavi öncesi ve sonrasında, kontrol grubunda ise tanı konulduğunda 24 saatlik EKG kayıtları alındı. Zamana ve frekansa dayalı KHD parametreleri hesaplandı.Çalı?maya toplam 50 hasta (30 K, 20 E), kontrol grubuna ise 37 çocuk (22 E, 15 K) olgu alındı. Çalı?ma grubunun ya? ortalaması 11.6±2.5 yıl, kontrol grubunun ise 10.7±1.8 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Acute rheumatic fever (ARF) is a systemic inflammatory disease, which occurs after acute tonsillopharyngitis caused by ß-hemolytic group A streptococci. In patients with ARF, prolongation of PR interval is one of the minor Jones criteria. In one study it has been shown that atropine reverses the PR interval prolongation in acute rheumatic fever patients. So, the PR prolongation in patients with ARF is thought to be due to increased vagal activity. Increased vagal activity is an indication for switch in autonomic nervous system. There is no study investigating the autonomic balance in patients with acute rheumatic fever. In this study we aimed to investigate the balance of the autonomic nervous system and possible variations in pediatric patients with acute rheumatic fever by analysis of heart rate variability.Children with the diagnosis of acute rheumatic fever at Atatürk University Research Hospital, Division of Pediatric Cardiology were included in this study group (Group I). Children with an innocent murmur were included into the control group (group II). Study patients and control group were evaluated by history, physical examination, chest radiography, ECG, and echocardiographic study.The control group subjects and the study group patients (before and after treatment) underwent 24-hour ECG monitoring. Time and frequency domain heart rate variability (HRV) parameters were calculated.This study enrolled 50 patients (30 girls and 20 boys; mean age 11.6±2.5 years) and 37 control subjects (22 boys and 15 girls; mean age 10.7±1.8 years).