Suç işleyen ve işlemeyen bipolar ı bozukluğu olan hastalarda dürtüsellik ve suç işlemeye etkisi
Impulsivity and its reliation to criminal behaviour in offenders and non-offenders with bipolar-i disorder
  1. Tez No: 271761
  2. Yazar: SEDA ŞÜKÜROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. Fatih ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmamızda suç işleyen ve suç işlemeyen bipolar I bozukluğu olan hastalar arasında dürtüsellik skorları yönünden fark bulunduğu ve bunun suç işlemeye katkısının olduğunu ileri sürmekteyiz. Bu amaçla suç işlemiş ve suç işlememiş hastaların dürtüsellik yönünden karşılaştırılması hedeflenmiştir.Araştırmamıza, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Psikiyatri biriminde işledikleri suç nedeniyle ayaktan ya da yatarak gözlem ya da koruma ve tedavi amacıyla bulunan 47 erkek hasta ile Raşit Tahsin Duygudurum Merkezi'nde 2003 yılından itibaren izlenmekte olan adli suç kaydı olmayan 50 erkek kayıtlı hasta sosyodemografik özellikleri, hastalığa ilişkin bilgileri, dürtüsellik ve saldırganlık yönünden karşılaştırılmış, suç işlemiş olgularda suça ait özellikler incelenmiş ve bipolar bozukluğun dürtüsel ve saldırgan davranışla ilişkisi araştırılmıştır.Çalışmaya alınan olguların yaş ortalamasının 38, öğrenim süresinin 5 yıl olduğu, suç işlemeyenlerde öğrenim süresinin daha fazla olduğu bulunmuştur. Suç işleyenlerin evli olma oranlarının daha düşük ve çoğunluğunun bir mesleğinin olmadığı, yüksek oranda işsiz oldukları, sosyal güvencelerinin olmadığı saptanmış olup suç işlemeyen olgularla aralarında anlamlı fark olduğu belirlenmiştir.Dürtüsellik genellikle olumsuz sonuçlar doğuran, düşünmeden yapılan davranışlar olarak değerlendirilmektedir. Suç işleyen ve suç işlemeyen olgular dürtüsel davranış açısından karşılaştırıldığında alt skalalar ve toplam puanda anlamlı fark olduğu, suç işleyen grubun daha dürtüsel olduğu saptanmıştır. Suç işleyen grubun toplam yatış sayısı, ortalama epizod süresi, toplam suç sayısı ile dürtüsellik alt skalaları ve dürtüsellik toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. İçgörü derecelendirme puanı suç işlemeyen olgulardan daha düşük olan suç işleyen grupta dürtüsellik skorlarıyla içgörü değerlendirme ölçeği puanları arasında anlamlı ilişki saptanmıştır.Olguların saldırgan davranış yönünden karşılaştırıldığında suç işleyen grupta fiziksel, sözel, öfkesel saldırı puanları ileri düzeyde anlamlı yüksek bulunmuştur. Suç işleyen olguların saldırganlık ölçeği sonuçlarıyla BIS-11 alt birimlerinin karşılaştırması sonucu fiziksel ve sözel saldırganlıkla tüm alt skalalar arasında; öfkesel saldırganlıkla sebat, dolaylı saldırganlıkla sebat, motor, planlanmamış ve dikkatle ilişkili dürtüsellik arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir.Suç işleyen Bipolar I bozukluğu olan olgularda remisyon dönemlerinde bile saldırganlığın ve dürtüselliğin önemli bir faktör olduğu, dürtüselliğin hastalık seyrindeki epizod süresiyle, psikotik özellikli, karma ya da hızlı döngülü epizodlarla, yatış süresiyle, önceki suç sayısıyla ve içgörü ile yakın ilişkili olduğu, dolayısıyla bu faktörlerin suç işleme riskini etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our research, we found significant difference on impulsivity scores between offenders and non-offenders having bipolar-I disorder and we proposed that to be a determining factor in exhibiting criminal behaviour. In this context, we purposed to compare the offender and non-offender patients in terms of impulsivity.The research consisted of comparison of the social and demografical features, impulsivity, aggressivity and knowledge about the disease of 47 male patients who were on inpatient or outpatient treatment and protection programme in ?Bakırköy Research and Traning Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery, Foreinsic Psychiatry Department? because of criminal behaviours and of 50 male patient who had no criminal records and who were attending the outpatient treatment programme in ?Raşit Tahsin Mood Disorders Center? of the same hospital. In offending patients, characteristics of the criminal behaviour were examined and the reliationship between bipolar disorder and impulsive or aggressive behaviour had been investigated.The mean age of patients included in the research was 38, the mean educational level was 5 years of primary education. In non-offenders, educational level was found to be higher. Offenders were less likely to be married, most of them being unemployed and lacking vocational abilities , health insurance and there were statistical difference on these aspects from non-offenders.Impulsivity is generally considered to be unintentional behaviours creating unfavorable results. The comparison of offenders and non-offenders in terms of impulsivity resulted with significant difference in both total scores and sub-scores, offenders determined to be more impulsive. In offender?s group, There had been statistically significant reliationship between total scores and subscores of impulsivity with the total number of hospitalisations, mean duration of episodes and total number of criminal behaviours. In offenders, The Insight Rating Scale scores were lower with comparison to non-offenders and significant reliationship was also detected between Insight Rating Scale scores and impulsivity scores in offenders.The comparison of the patients in aggressive behaviours resulted in significantly higher scores of physical, verbal, affective aggression scores in offenders. The comparison of aggression scale results and BIS-11 sub-scores showed significant reliationship between physical and verbal aggression and all sub-scores, between affective aggression and perseverence, between passive aggression and perseverence and between motor, unintended and attention related impulsivity.In offenders with bipolar I disorder, aggression and impulsivity were determined to be an important factor even in remission periods and impulsivity was defined to be related with duration of episodes during disease, psychotic, mixed or rapidly cycling episodes, duration of inpatient hospitalisations, number of previous criminal behaviours and insight, therefore these factors were proposed to have influence on risk of criminality.