Davranım bozukluğu tanısı alan hastaların ailesel değerlendirilmesi ve ebeveynlerinin psikiyatrik tanı dağılımı
A brief familial assesment of conduct disorder patients and distribution of psychiatric diagnoses among their parents
  1. Tez No: 271760
  2. Yazar: NİLAY ÖLÇEK
  3. Danışmanlar: DR. AHMET TÜRKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda davranım bozukluğu olan hastaların anne ve babalarının psikopatolojik açıdan incelenmesi amaçlanmış, ayrıca aile tutumunun etyolojideki rolü saptanmaya çalışılmıştır.Bu amaçla 46 davranım bozukluğu olan ergen hasta ve bu hastaların anne ve babaları; psikopatoloji saptanmayan 46 ergen ve bu ergenlerin anne babaları ile karşılaştırılmıştır. Çalışmamıza katılan ergenler Anne Baba Tutum Ölçeği ve Aile Değerlendirme Ölçeği ile ailelerini değerlendirmişlerdir. Anne ve babalara ise SCID I, SCID II, Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği, Sürekli Öfke ve Öfke Tarzı Ölçeği ve Sosyodemografik Form uygulanmıştır.Çalışmamızın sonuçlarına göre sosyoekonomik düzey ile davranım bozukluğu arasında anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Davranım bozukluğu olan ergenlerin ebeveynlerinin, sağlıklı ergen ebeveynlerine göre eğitim düzeylerinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Davranım bozukluğu olan ergenlerin aileleri değerlendirildiğinde; babaların daha fazla koruyucu ve müdaheleci olduğu, ebeveynlerin daha otoriter tutum sergiledikleri, annelerin çocuklarla bir arada kalmakta daha fazla zorlandığı, anne baba arası geçimsizliğin daha fazla olduğu, problem çözme ve iletişim becerilerinin daha zayıf olduğu, daha az duygusal tepki verildiği ve çocuklara daha az ilgi gösterdikleri sonuçlarına varılmıştır. Bu ailelerde rol dağılımının daha belirsiz olduğu saptanmıştır. Davranım bozukluğu olan ergen ailelerinin öfke düzeylerinin daha yüksek olduğu ve öfkelerini kontrol etmekte daha fazla zorlandıkları görülmüştür.Çalışmamızda davranım bozukluğu olan ve psikopatoloji saptanmayan ergenlerin ailelerine SCID I uygulanmıştır. Çıkan sonuçlar davranım bozukluğu olan ergen hastaların ailelerinde hem annelerde hem de babalarda, kontrol grubuna oranla daha yüksek oranda psikopatoloji bulunduğu hipotezini destekler şekildedir. Benzer şekilde ailelere uygulanan SCID II ölçeği sonuçlarına göre davranım bozukluğu olan hastaların ailelerinde daha fazla oranda kişilik bozukluğu saptanmıştır.Davranım bozukluğu olan ergenlerin aileleriyle ilgili olarak ülkemizde yapılan çalışmalar az sayıdadır. Bu konuyla ilgili daha fazla ve daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır. Anne babalara yönelik değerlendirme ve müdahale programlarıyla; davranım bozukluğunu önleme, erken tanı ve tedavi süreçlerinde daha olumlu sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
By this paper we aimed to examine the parents of conduct disorder patients psychopathologically and to determine the ethyological role of parents attitude.For this aim 46 adolescent patients with conduct disorder and their parents have been compared with 46 adolescent without any disorder and their parents. The adolescents participating at our work have assessed their parents by Parent Attitude Scale and Familly Assessment Device. SCID I, SCID II, PARI, State Trait Anger Scale and Sociodemographic Form have been applied to the parents.As a result of this work it has been found out that, there is no significant relation between socioeconomic status and conduct disorder. It has been found out that educational status of the parents of condact disorder patients is lower than the parents of the adolescents with no pathology. When assesed the parents of conduct disorder patients it has been found out that, the fathers are more protective and intrusive, parents are more authoritarian. It is more difficult for the mothers to be together with their children. Father and mother are more inable to get on with each other. Skill of solving the problems and communicate with each other in the family is lower, lower emotional reactions and lower interest have been observed. It has been found out that, the distrubution of the roles in this family is more ambiguous. The level of anger of the parents of the conduct disorder patients is higher and it is more difficult for this parents to control of their anger.By this work we assesed the parents by SCID I, the results support the hypotheses that there is more psychopathology in this family both fathers and mothers compared with the control group. Similarly as a result of the SCID II it has been found out that the families of conduct disorder have more personality disorder.The studies about the family of adolescents with conduct disorder are few in number. More and extensive researches are needed about this subject. With the assessment and intervention programs intended for the family it is available to prevent the occurence of conduct disorder. So it is possible to diagnose the disorder early. In treatment process more better results can be obtained.