Alkali ortamın özofagus düz kas aktivitesine etkisi
The effect of alkaline medium on esophageal smooth muscle activity
  1. Tez No: 271818
  2. Yazar: KADİR ÖYMEN HANÇERLİOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Alkali ortamın özofagus düz kas aktivitesine olan etkisini değerlendirmek amacıylain vitro bir çalısma yapılmıstır.Çalısmaya ağırlıkları 200-250 g olan 24 Wistar albino sıçan dahil edildi.Intraperitoneal tiopental sodyum (50 mg/kg) ile anestezi sonrası sakrifiye edilensıçanların distal özofagusları ve gastroözofageal bileskeleri çıkarıldı. Çıkarılandokular 37°C'de, 0.6 g dinlenme gerimi ile 10 ml Tyrode solüsyonu içeren organbanyosuna asıldı. Elde edilen özofagus segmentleri invitro ortam pH'larının sırasıyla7.4, 7.6, 7.8 ve 8.0 olarak düzenlendiği 4 gruba ayrıldı. Farklı alkali ortamlarınözofagus düz kas aktivitesini değerlendirmek üzere organ banyosuna kontraksiyonyanıtları elde etmek için kolinerjik agonist olan karbakol ve Ca bağımlı kanalüzerinden etki eden KCl eklendi. Sonrasında adrenerjik agonist olan izoproterenol ilegevseme yanıtları elde edildi. Aynı konsantrasyonda farklı alkali pH'lardaki kasılmayanıtları Kruskal Wallis'in nonparametrik varyans analizi ve post hoc Dunn's testiyledeğerlendirilirken, gevseme yanıtlarının karsılastırılmasında Student's t testkullanıldı.Karbakol ile elde edilen kontraksiyon yanıtlarında gruplar arasında anlamlı bir farkbulunmamıstır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
An in vitro study was performed to determine the effect of agonists in differentalkaline mediums in rat esophagus.Twenty-four Wistar rats weighing 200-250 g were included in the study. Afteranesthetized with tiopental sodium (50 mg/kg) rats were sacrified and distalesophagus and gastroesophageal junction were removed. Excised tissues weresuspended under 0.6 g of resting tension in a tissue bath containing 10 ml of Tyrodesolution at 37°C. The esophageal segments were divided into four groups in whichthe pH of the mediums were 7.4, 7.6, 7.8 and 8 respectively. In order to evaluate thesmooth muscle activity of esophagus in different alkaline mediums, cholinergicagonist Carbachol and Ca-dependent channels acting KCl were added into an organbath to obtain contraction responses. Thereafter, relaxation responses were obtainedby adrenergic agonist, Isoproterenol. Data concerning similar concentrations ofcontractile agonists obtained from different pH mediums were analyzed by KruskalWallis nonparametric analysis of variance and post hoc Dunn?s test.