Histomin tayini ve bazı histamin-Zn komplekslerinin analitik incelenmesi
- Tez No: 24359
- Danışmanlar: PROF.DR. AYCIL KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
- 87 - ÖZET Bu tez bünyesinde, histaminin spektrofluorimetrik miktar tayini ve çinko histamin komplekslerinin izolasyonu incelenmiştir. tik olarak çalışma koşulları ayarlanmıştır. Bu amaçla histaminin ophytalaldehyde ile kondansasyonu için gerekli kuvvetli alkali ortamın sağlanması için gerekli NaOH miktarı, reaksiyonun durdurulması için gerekli asidik ortamın ayarlanması için gerekli H^PO. miktarı belirlenmiştir. Oluşan kondansasyon UrUnUnUn stabil kalmasını sağladıktan sonra 10 10 M. konsantrasyon aralıklarında, belirtilen yöntem uygulanarak miktayinleri yapılmıştır. Uygun koşullar sağlandıktan sonra histamin çözeltilerinin ekstraksiyonu yapılarak ve yapılmadan ophytalladehyde ile oluşan kondansas yon ürünlerinin spektrofluorimetrede 360/440 nm de fluoresans şiddetleri ölçülmüştür. Tüm bunlara ilaveten bir ön deneme niteliğinde çinko-histamin- glutamik asit kompleksi oluşturulup ekstraksiyon yapılmış ve spektrofluo rimetrede ve atomik absorpsiyon spektrofotometresinde ölçüm yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 88 - SUMMARY In this work, spectral determination of histamine and iso lation of some Zn-histamine complexes are studied. At first, the working conditions are assayed. For this purpose, the quantity of NaOH which is need for the strong alkali pH for the con densation of histamine with o-phytalaldehyde, and the quantity of H-PO. that is needed for regulating to asidic pH which is used for the stability of the procedure which is form after stopping the reaction, is determined. -5 -7 Afterwards, between 10 to 10 M. consentration interval, the histamine determinations are realized using the asseyed method. By extracting and without extracting of" the histamine solutions, fluorimet- ric measure of the procedure which is formed after condensation with o- phytalaldehyde is made at 360/440 nm. in the spectrofluorimetry. In addition to these zinc-histamine-glutamic acid complexes are formed, extracted and measured by spectrafluorimetrically and atomic absorpsion spectrophotometrically as a pre-studied.