İdyopatik rinitte lokal IgE yanıtının araştırılması
Local IgE response in idiopathic rhinitis
- Tez No: 271825
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FÜSUN KALPAKLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Giriş: İdyopatik rinit (İR), allerjik olmayan kronik rinit tipi olup mekanizmasının lokal immunoglobulin (Ig) E (entopi) aracılı veya nörojenik kökenli olabileceği ileri sürülmektedir. Bu çalışmada `İR, allerjik rinite (AR) semptomları, mekanizması, yaşam kalitesine etkisi ve tedaviye yanıtı açısından benzeyen bir AR alt tipidir' hipotezi araştırılmıştır.Metot: Toplam 51 vaka (43K/8E, yaş:36.10±11.22yıl) AR, İR ve kontrol grubu olarak sınıflandırıldı. Ev tozu akarı (ETA) ile nazal provokasyon testi (NPT) öncesi ve sonrası semptom skorları, nazal inspiratuvar tepe akımı (NIPF), yaşam kalitesi, nazal lavaj (Triptaz, ETA spesifik IgE:UniCAP), test sonrası nazal fırça ve kazıntı (İmmünhistokimya: triptaz, IgE, substans-p) örnekleri değerlendirildi. Hastalara nazal steroid (Triamsinolon-asetonid:TAA) tedavisi başlanarak nazal semptom skorları ve yaşam kalitesine etkisi incelendi.Sonuçlar: NPT'ye yanıt, tüm AR'lılarda ve İR grubunun yaklaşık yarısında pozitif sonuçlanırken kontrol grubunda pozitiflik izlenmedi (p=0.001). NPT sonrası nazal semptom skorları İR'de AR'a benzer şekilde artarken, NIPF AR'da düştü, ancak İR'de değişmedi. Rinitlilerde NPT sonrası lavajda triptaz artarken, spesifik IgE'de ise fark gelişmedi. Nazal yaymalarda, inflamatuvar hücreler AR ve İR'de kontrole göre daha fazlaydı. Triptaz (+) hücreler AR'lılarda, IgE (+) mast hücreler her iki rinitte kontrol grubundan daha çoktu. IgE (+) eozinofiller AR'da, substans-p (+) nötrofil ve eozinofiller İR'de diğer gruplardan daha yüksekti. Nazal TAA tedavisi, her iki rinitte semptomlarda belirgin düzelme sağlarken, önemli yan etki gelişmedi. Tedavi öncesi birbirine benzer şekilde bozulma tespit edilen rinitlilerin yaşam kalitesi, tedavi ile bazı AR'lılarda, gerek SF?36, gerekse MiniRQLQ skorları İR'den daha çok düzeldi.Tartışma: İdyopatik rinitli hastaların yaklaşık yarısında NPT'nin pozitif olması, semptomların ve nazal inflamasyonun benzer bulunması, yaşam kalitesinde bozulma ve nazal tedaviye yanıtın AR gibi olması entopiyi desteklerken, nazal mukozada substans-p pozitifliği nörojenik mekanizmayı düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Idiopathic rhinitis (IR) is a chronic, non-allergic rhinitis which was suggested to have local immunoglobulin E (IgE) (entopy) or neurogenic mechanism. We aimed to test if IR was a subtype of allergic rhinitis (AR) comparable with symp-toms, IgE mediated inflammation, effect on quality of life (QoL) and response to treatment.Method: Fifty-one cases (48F/8M, age: 36.10±11.22 yr) were grouped as IR, AR and controls. Nasal provocation test (NPT) to house-dust-mite (HDM) was assessed in terms of pre-post parameters including nasal symptom scores, nasal inspiratory peak flow (NIPF), QoL, and nasal lavage (Tryptase, HDM specific IgE: UniCAP). Post-provocation nasal brush and scrubbing were performed to analyse cytology and immunocytochemistry (tryptase, IgE and substance-p). Patients were treated with nasal steroid triamcinolone-acetonide (TAA) and checked for symptom scores and QoL.Results: NPT was positive in all AR, and in 52% of patients with IR and negative in all controls (p=0.001). After NPT, nasal symptom scores significantly increased in both rhinitis, as NIPF decreased in AR but no change in IR. Tryptase levels in nasal lavage increased significantly in-group comparison of AR and IR with no significant difference in HDM specific IgE levels. Nasal smear showed higher levels of inflam-matory cells in AR and IR than controls. Tryptase (+) cells were significantly higher in AR and IgE (+) mast cells were higher in both types of rhinitis than control group. AR had more IgE (+) eosinophils, whereas IR had more substance p (+) neutrophils and eosinophils than others. Nasal TAA comparably improved nasal symptoms in both rhinitis with negligible adverse effects. Even the impairment in QoL was similar in both rhinitis, after treatment the improvement in SF?36 and MiniRQLQ was shown to be higher in patients with AR.Discussion: Positive NPTs in almost half of IR, similar symptoms, nasal inflamma-tion, deterioration of QoL and treatment response as seen in AR may be an indicator of entopy, whereas substance-p positivity is an evidence of neurogenic pathway.