Koroner arter hastalığının yaygınlık ve ciddiyeti ile otonomik fonksiyonlar arasındaki bağıntılar
Prevalence and severity of coronary artery disease with autonomic functions: relations between
  1. Tez No: 271824
  2. Yazar: MAHMUT GÜNERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TOLGA DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Koroner Arter Hastalığı bulunan hastalarda otonomik disfonksiyonun varlığı bugüne kadar yayınlanan pek çok çalışmada ortaya konmuştur.Bu çalışmada genel olarak Koroner Arter Hastalığı olan hastalarda artmış sempatik ve azalmış parasempatik aktivitenin varlığını göstermiştir. Aynı zamanda bu hastalarda otonomik sirkadyen ritminde bozulduğunu ortaya koyan çalışmalar mevcuttur. Ancak Koroner Arter Hastalığı'nın yaygınlığı ve lezyonların ciddiyeti ile otonomik disfonksiyonun derecesi arasındaki bağıntıları ortaya koyan çalışmalar kısıtlıdır.Koroner Arter Hastalığı oluşumu, yaygınlığı ve lezyonların ciddiyetinde rol oynayan temel faktörler arasında öncelikli olarak koroner arter anatomisi, hemodinamik faktörler ve bu faktörleri etkileyen fizyolojik regulatuar mekanizmalar ve koroner arter tonusunu belirleyen otonomik fonksiyonlardaki bozukluklar temel rol oynamaktadırlar. Bu bağlamda koroner arter yapısı ve fonksiyonları belirlemede önem taşımaktadır.Bu çalışmada koroner anjiografide obstrüktif lezyon tespit edilen hastalarda otonomik fonksiyonlar ile lezyonların yaygınlığı ve ciddiyeti arasındaki bağıntıların araştırılması amaçlanmaktadırÇalışmaya Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji polikliniği ve yataklı servislerine göğüs ağrısı nedeniyle başvuran ve yapılan non-invaziv testlerde koroner anjiografi endikasyonu konulan hastalar arasında koroner anjiografide obstrüktif lezyon tespit edilen hastalar alınmıştır. Yapılacak koroner anjiografide normal koroner arter anatomisi tespit edilip obstrüktif lezyon tespit edilmeyen hastalar ise kontrol grubunu oluşturmuştur.Hastaların antropometrik ölçümleri ağrılık, boy, vücut kitle indeksi, bel çevresi, kalça çevresi ve aynı zamanda çalışma için gerekli olan onam formunu içeren bir anket hastalara verilmiştir. Hasta ve kontrol populasyonunu oluşturan bireylerden çalışma için izinleri alındıktan sonra gerekli antropometrik ölçümler yapılmıştır. Bu anket formu ile hastaların anamnez, sistem sorgusu ve fizik muayenelerini içeren belgeler laboratuar bulguları (Tam kan sayımı, Açlık kan şekeri, Böbrek fonsiyon testleri, Karaciger fonsiyon testleri, Tiroid fonksiyonları, Lipid profili), EKG, Renkli Doopler Ekokardiyografi, 24 saatlik Holter ve kalp hızı değişkenliği hesaplama sonuçları, koroner anjiografi raporları bir dosya halinde istatistik testler ve ileri değerlendirmeler yapılmak üzere düzenlenmiştir.Sonuç: Koroner arter hastalığının yaygınlığı ve ciddiyeti ile otonomik fonksiyonlar arasındaki bağıntıları inceleyen çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlara göre koroner arter hastalığının yaygınlığı arttıkça otonomik fonksiyonlarda da bir bozulma meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The presence of autonomic disfunction in patients with coronary artery disease is shown in many studies.In this study the presence of increased sympathetic activity and decreased parasympathetic activity is shown in patients with coronary artery disease. Also, there are studies that shows impairment of autonomic circadian rhythm in these patients. But there are few studies that reveals the correlations between the extent of coronary artery disease and severeness of lesions with degree of autonomic disfunction.The main factors that has a role in occurence and extent of coronary artery disease and the severity of the lesions are coronary artery anatomy, haemodynamic factors and releated physologic regulatory mechanisms and impairments of autonomic functions that controls the coronary tonus.In this study we aimed to investigate the correlations of extent and severity of the lesions which is seen in coronary angiography with autonomic functions in patients with obstructive lesions.The participants were admitted to Kırıkkale University Medical Faculty Cardiology Department with chest pain, and after the non-invasive tests coronary angiography indication was found, and the participants were all had obstructive lesions. The patients whom had no obstructive lesions were included in the control group.A questionnaire that reveals antropometrics of patients like height, weight, BMI and also a written informed consent will be taken from participants. Besides, general medical overwiev of patients, labratory findings, ECG, Doppler Echocardiography, Holter and heart rate variability computings, coronary angiography reports will be collected.Conclusion:The prevalence and severity of coronary artery disease by examining the relationship between autonomic function, which according to our results of our study, the prevalence of coronary artery disease increases, a deterioration in autonomic function occurs