İdyopatik trombositopenik purpuralı hastalarda yüksek doz ve standart doz metilprednizolon tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 48587
  2. Yazar: ÖNDER ALPDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AKOĞLU TEVFİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Kortikosteroidler yaklaşık kırk yıldır İTP tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. İTP tedavisinde, standart olarak önerilen günde 1-2 mg/kg dozunda oral prednizolondur ama daha yüksek dozlarda kortikosteroid kullanımı da tartışılmaktadır. Bu çalışmada, yüksek doz metilprednizolonun (30 mg/kg/gün) tedavi etkinliği standart doz oral prednizolon tedavisi ile karşılaştırılmıştır. Yaş ortalaması 39 (15-79) olan çalışma grubuna 52 (39 kadın, 13 erkek) kronik İTP'li erişkin hasta alınmıştır. Yüksek doz metilprednizolon tedavisi (YDMP) grubuna alınan hastalara 30 mg/kg/gün dozunda, bir saatlik intravenöz infüzyon olarak başlanan tedavi, üç günde bir azaltılarak oral 1 mg/kg/gün dozuna inilmiştir. Standart doz oral prednizolon (OP) tedavisine alınan hastalara ise tedavi 1 mg/kg/gün dozundan başlanmıştır. Trombosit sayısının 100.000/ mm3'ün üzerine çıkması tam cevap ve tedavi kesildikten sonra en az iki ay süreyle bu yanıtın sürmesi ise tam remisyon olarak kabul edilmiştir. Başlangıç tedavisi olarak OP verilen 33 hastanın 15'inde (%45.4) ve YDMP verilen 19 hastanın 10'unda (%52.6) tam remisyon sağlanmıştır. YDMP tedavisi alan hastalarda tam cevap oranı %79 iken, bu hastaların %26'sında ilaç dozu azaltımını izleyerek 2-4 hafta içinde trombosit sayımları düşmüştür. Her iki tedavi biçiminin kalıcı remisyon oranları istatistiki olarak farklı bulunmamıştır (OP;%21,YDMP;%31).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Corticosteroids have been succesfully used in the treatment of idiopathic thrombocytopenic purpura (ITP) for more than forty years. The standard recommended prednisolone dosage for ITP is 1-2 mg/kg/day p.o., though higher or mega doses may be given. In this study, the efficacy of high dose methylprednisolone protocol (30 mg/kg/day) was compared with standard dose oral treatment. Fifty two adults with chronic ITP (39 female, 13 male) with a median age of 39 years (15-79) were included this study. In the high dose methylprednisolone group (MP), the drug was administered at an initial dose of 30 mg/kg/day as an infusion over one hour. Every three days the dose was gradually tapered to 1 mg/kg/day and then oral prednisolone was given. In the standard dose protocol (SP), 1 mg/kg/day of prednisolone was given until response. Thrombocyte count increase above 100.000/mm3 was defined as indicating complete response and if this lasted for two months it was accepted as complete remission. With first line treatment, 15 of 33 (45.4%) patients in SP group and 10 of 19 patients (52.6%) in MP group achieved complete remission. Though initial response rate was 83% in patients treated with the MP protocol, thrombocyte count decreased significantly in 26% of these patients in about two to four weeks. Two treatment modalities were indifferent according to their durable remission rates (SP; 21% versus MP; 31%).