Evre 1 hipertansiyonda nebivolol ve karvedilolün aortik elastisite üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparision of nebivolol and carvedilol?s influences on aortic elastic properties in patient with stage 1 hypertension
  1. Tez No: 271845
  2. Yazar: MUHAMMET RAŞİT SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada antihipertansif olarak kullanılan yeni kuşak beta blokerlerden nebivolol ve karvedilolün, hipertansiyona bağlı morbidite ve mortalitenin önemli bir belirteci olan, aortik elastisite üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı.JNC VII kriterlerine uygun olarak evre 1 hipertansiyon tanısı konulan (SKB: 140-159 mmHg, DKB: 90-99 mmHg) ve henüz tedavi almayan 50 hasta çalışmaya alındı. Bu hastalar rastgele yöntem ile çalışma başlangıcından itibaren 3 ay süre ile karvedilol 25mg/gün (n=25) ve nebivolol 5mg/gün (n=25) tedavisi almak üzere iki gruba ayrıldı. Üçüncü ayda kontrol ölçümlerine gelmeyen 3 hasta (1'i karvedilol grubunda, 2'si nebivolol grubunda olmak üzere) çalışma dışı bırakıldı. Çalışma 47 hasta (25K, 22E; ort. yaş 49±9) ile tamamlandı. Aortik elastik parametreler olan aortik strain, distensibilite ve stifness indeksi; ekokardiyografi ile ölçülen sistol sonu ve diyastol sonu aortik çaplar ve eş zamanlı ölçülen kan basıncı değerleri kullanılarak hesaplandı. Ayrıca diyastolik fonksiyonlar da değerlendirildi. Üç aylık tedavi sonrasında hem karvedilol hem de nebivolol istatistiksel olarak anlamlı kan basıncı düşüşü sağladı. Her iki grupta da kalp hızında istatistiksel olarak anlamlı azalma sağlandı. Karvedilol ve nebivolol tedavisinin kan basıncını ve kalp hızını düşürmede birbirine üstünlüğü istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Aortik strain, distensibilite ve stifness indeksi değerlerinde tedavi öncesi ve sonrası ölçümlerde grup içi ve gruplar arası karşılaştırmada istatistiksel açıdan fark saptanmadı.Evre 1 hipertansiyonlu hastalarda, üç aylık karvedilol ve nebivolol tedavileri, yeterli kan basıncı regülasyonu sağlamıştır. İlaçların aortik elastik özellikler üzerine olumlu etkisi olmamakla birlikte iki ilaçta da benzer etki görülmüştür. Bununla birlikte her iki ilacın diyastolik fonksiyonlar üzerine olumlu etkisi görülmüştür. Bu olumlu etki açısından da ilaçların birbirlerine üstünlüğü görülmemiştir. Takip süresinin daha uzun tutularak yeni çalışmalar yapılmasına gereksinim olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the effects of the new generation antihypertensive agents; nebivolol and carvedilol, on aortic elastic properties which are important predictors of morbidity and mortality of hypertension.Fifty patients who are diagnosed as stage 1 hypertension (SBP: 140-159 mmHg, DBP: 90-99 mmHg) according to JNC VII criteria were included in the study. Patients were randomized into two groups to receive carvedilol (carvedilol group; n=25, 25 mg/day) and nebivolol theraphy (nebivolol group; n=25, 5 mg/day) for 3 months. Three patients (including 1 carvedilol group, 2 nebivolol group) who did not come back for the control measurements were excluded from study. Study completed with 47 patients (25 F, 22 M; mean age 49±9 years). The aortic elastic properties; aortic strain, distensibility and stiffness indexes were measured by end diastolic and end systolic aortic diameters that are obtained from echocardiography and blood pressures obtained simultaneously according to the formulas described before. Diastolic functions were also measured. Treatment of carvedilol and nebivolol for 3 months provided statistically significant decreases in the blood pressures. Statistically significant decreases in heart rate levels were also observed in the groups. There was no superiority of carvedilol and nebivolol therapy to each other in decreasing blood pressure and heart rate. There were no statistically significance for aortic strain, distensibility and stiffness indexes in the groups, before and after theraphy.In patients with stage 1 hypertension, treatment of carvedilol and nebivolol for 3 months provided adequate blood pressure regulation. There was not any positive effect of these two drugs on elastic properties, and similar patterns of efficiency were observed. However, both drugs revealed positive effect but no pre dominancy to each other on diastolic functions. New studies with long term follow up may be required.