Kronik böbrek yetmezliğinde serum vaspin düzeyleri ve insülin direnci ile ilişkisinin araştırılması
Investigation the relation between insulin resistance and serum vaspin levels in chronic renal failure
- Tez No: 271896
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇELİKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Üremik hastalarda insülin sekresyon bozuklukları yanında insülin etkisine karşı doku düzeyinde direnç bulunmaktadır ve bu hastalarda gelişen insülin direnci kardiyovasküler olayların gelişiminden sorumlu tutulmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği (KBY) olan hastalarda en sık mortalite nedeni kardiyovaskuler nedenlerdir. Vaspin yeni tanımlanmış bir adipositokin ailesi üyesidir Bu çalışmada, evre 3-5 KBY'si olan hastalarda serum vaspin düzeylerinin belirlenmesi ve serum vaspin düzeyi ile insülin direnciyle ilişkisinin araştırılması amaçlandı.Çalışmaya evre 3-5 kronik böbrek yetmezliği olan 33 hasta ve 22 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu alındı. Çalışma gruplarında rutin kan tetkiklerine ek olarak serum vaspin düzeyleri, bel çevresi, vücut kitle indeksi ölçüldü. Kanın santrifüj edilmesi ile elde edilen ve -20 derecede saklanan serumdan vaspin seviyeleri ELIZA yöntemi ile çalışıldı. İnsülin direnci HOMA-IR formülü ile belirlendi.Gruplar arasında yaş ortalaması, VKİ, bel çevresi ve serum glukoz düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Insulin resistance and insulin secretion abnormalities in uremic patients are thought to be responsible for atherosclerotic complications and cardiovascular events. In patients with chronic renal failure(CRF) cardiovascular events are the major causes of the deaths. Vaspin is a new member of adipocytokines family. In this study we aimed to determine the vaspin levels and the relationship between vaspine and insulin resistance in stage 3-5 CRF patients.This study includes 33 stage 3-5 CRF patients and 22 healty control subjects. In these study groups in addition to routine blood parameters vaspine levels and waist circumference and body mass index(BMI) parameters were evaluated. After the centrifugation of the blood specimens, serums were stored at -20 celcius degree and afterwards vaspin levels were evaluated by ELIZA method. Insulin resistance was determined by Homeostasis model assesment insulin resistance (HOMA-IR) method.There were no statistically significant difference between groups in terms of average age, body mass index (BMI) ,waist circumference and serum glucose level.