Enürezis nokturna tedavisinde konservatif tedavi ile desmopressin tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması ve mesane kapasitesinin tedaviye yanıt üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Comparison of desmopressin and conservative therapy in enüresis nocturna and evaluation of the effects of bladder capacity on the response to therapy
- Tez No: 271898
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KOCABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalı?mada primer monosemptomatik enürezis nokturna tanısı konan hastalarınkonservatif tedavi ve desmopressin tedavisine verdikleri yanıtın kar?ıla?tırılması, hastalarınmesane kapasitelerinin ölçülmesi ve mesane kapasitesinin tedaviye verdikleri yanıt üzerindekietkisinin ara?tırılması amaçlanmı?tır.Gereç ve Yöntemler: Ya?ları 5-16 arasında deği?en alt ıslatma sıklığı en az haftada 2 geceolan, 52 primer monosemptomatik enürezis nokturna tanısı konan çocuk çalı?maya dahiledildi. Alt ıslatma sorunu olmayan ya? ve cinsiyeti kontrol grubu ile uyumlu 58 sağlıklıçocuk kontrol grubunu olu?turdu. Hastaların 3 farklı yöntemle mesane kapasitesi ölçümüyapıldı. Hastalar idrara sıkı?ık iken üriner sistem USG ile mesane hacmi ölçüldü, idrarınıyaptıktan sonra rezidü idrar ölçüldü. Hastalar idrara sıkı?ıkken ürofowmetri ile ölçülenmaksimum idrar hacmi hastanın mesane kapasitesi olarak değerlendirildi.Hastaların 1 gün süreyle i?eme çizelgesi hazırlamaları sağlandı bir seferde çıkardığımaksimum idrar hacmi fonksiyonel mesane kapasitesi olarak değerlendirildi. 3 farklıyöntemle bulunan mesane kapasitesi değerleri, hastanın ya?ına göre beklenen, ( ya? +2) x30formülü ile hesaplanan değer ile kar?ıla?tırıldı. Hastaların düzeltilmi? mesane kapasiteleri;fonksiyonel mesane kapasitesi beklenen mesane kapsitesine oaranlanarak bulundu. Hastalar 3ay süreyle uygulanan tedavi sonuçlarına göre 3 gruba ayrıldı. 20 gün ve üzerinde kurukalabilme tam iyile?me, ve %50 azalma kısmi iyile?me olarak değerlendirildi. 42 hastaya, 6ay süreyle desmopressin uygulandı. 3 aylık tedavi sonunda her iki tedavinin etkinliğikar?ıla?tırıldı.Tedavilere verilen yanıt üzerinde hastaların mesane kapasitesinin dü?ük olmasınınetkili olup olmadığı ara?tırıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The purpose of this research was aimed to compare the response of the patientswith primer enuresis nocturna to the conservative therapy and desmopressin therapy, and inaddition to measure the bladder capacity of the patients to find out the affects of bladdercapacity on the response of patients to the treatments.Material and Methods: 52 PMEN (primer monosymphtomatic enuresis nocturna) patientswere diagnosed for this study and included 52 children with at least two enuretic episodes in aweek. Children with appropriate age and have no enuresis episode were selected as controlgroup. Before treatment patient?s bladder capacities were measured by three differentmethods. All patients collected and measured their daily fluid uptake and urine output.According to daily voiding chart, maximum voided volume accepted as functional bladdercapacity.During the ultrasonography as the patients bladder was full with urine the bladdervolume was measured and after voiding, the residual urine volume was measured again tofind the total capacity. Uroflowmetric measurements of the patients were made byuroflowmetry device and the maximum voided volume accepted to be the bladder capacity.The data are compared with the bladder capacity calculated by Koff formulas (age +2)x30.Corrected capacity was calculated as a percentage of FMK to the capacity ideal for age. Thepatients were divided in to 3 subgroups according to their response to the conservativetherapy and desmopressin therapy.42 patients were given DDAVP 1 x0,2mg one hour before bed time.