Diyarbakır'daki taziye evlerinde akut dönem yas sürecinin yaşanması ve yasın ağırlık derecesine etki eden faktörlerin belirlenmesi
Acute grief process lived in condolence houses in Diyarbakir and determination of the factors affecting its severity
  1. Tez No: 271920
  2. Yazar: EVİNDAR KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yakını öldükten sonraki ilk günlerde yas sürecinde bulunan kişilerin durumluk kaygı düzeyleri ve diğer yas tepkilerinin belirlenmesi, yakınlık derecesinin ve cinsiyet farklılığının yas tepkilerine etkisinin saptanması amaçlandı.Metod: Çalışma Diyarbakır ve çevresindeki yerleşim merkezlerinde kurumsal hale gelmiş olan taziye evlerinde yas yaşayan ve ölenin akrabası olan 122 birey (49 kadın, 73 erkek) ile yapıldı. Kontrol grubu olarak taziye dilekleri için gelen ve ölen kişi ile akrabalık bağı olmayan 54 birey (27 kadın, 27 erkek) alındı. Tüm katılımcılara çalışma hakkında bilgi verildi ve izinleri alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, determination of state anxiety levels and other mourning reactions of individuals who lost their close relatives in first few days of the lost and the effects of closeness degree and gender on mourning reactions were aimed.Method: The study was carried out on 122 subjects (49 female, 73 male) who were close relatives of a died person and mourning in the condolence houses which became an institution for mourning and were located in Diyarbakir and its settlement areas. Fifty-four individuals (27 female, 27 male), who were present at condolence house for condolence but not close relatives of death person, have been included into the study as controls. All the participants were informed about the study and their informed consents were taken. They were asked for filling a sociodemographic data from, state anxiety inventory and a list of emotional-behavioral reactions that may arise during mourning.Result: Acute mourning was observed to be more severely experienced in the first degree relatives (F=13.