Obstetrik hasta grubunda, spinal anestezi altında uygulanan sezaryen operasyonları sonrasında görülebilen post spinal baş ağrısı ile ilişkili faktörler ve insidans
The incidance and related factors of the postspinal headache seen after ceaserian operation under spinal anesthesia at the obstetric patients.
  1. Tez No: 271919
  2. Yazar: MEHMET SALİM AKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKTAN KARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sezaryen ile doğum dünyadaki en sık uygulanan obstetrik operasyondur. Sezaryen operasyonlarında rejyonel anestezi yöntemleri sıklıkla tercih edilmektedir. Spinal anestezi, eski ve en etkin rejyonel anestezi tekniklerin biridir. Genel anestezi uygulamalarına göre üstün olduğu durumlar olmasına rağmen bazı komplikasyonları da mevcuttur. Bunlar arasında en sık görülenlerden biriside baş ağrısıdır.Çalışmaya elektif sezaryen endikasyonu konulan, spinal anestezi için kontrendikasyonu bulunmayan, ASA I-II grubuna giren 665 olgu dahil edildi. Olgular rastgele grup I (Atroucan 26 G n=323) ve grup II (Quincke 26 G n=342) olarak iki gruba ayrıldı. Spinal anestezi sonrası; spinal iğne kalınlığı, spinal iğnenin uç şekli kaydedildi. Spinal anestezi uygulayan asistanın eğitim süresi, spinal anestezi için yapılan girişim sayısı, spinal anestezinin yapıldığı aralık (L3?4, L4?5) ve işlem sırasında hastanın sırtını hareket ettirip ettirmediği kaydedildi. Hastanemizde yattığı sürece, 72 saat boyunca baş ağrısı şikâyetleri açısından sorgulandı. İstatistiksel değerlendirmelerde ki-kare ve oranların karşılaştırması (Comparison of proportions) testleri kullanılmış olup P0,05). Spinal girişim sayısı, girişim aralığı, uygulayıcının tecrübesi, hastanın işlem sırasındaki sırt hareketi, spinal anestezi sonrası hipotansiyon gelişimi, hastaya intraoperatif dönemde verilen mayi miktarı ve gebeliğin tekil veya çoğul olması ile baş ağrısı insidansı arasında istatistiksel olarak anlamlılık bulunmadı (P>0,05).Sonuç olarak 26G kalınlıktaki iki farklı iğne türü arasında baş ağrısı oluşturma insidansı açısından anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Cesarean delivery is the most frequent obstetrical surgery in the world. Regional anesthesia is commonly preferred in cesarean surgery. Spinal anesthesia is an old but very effective type of regional anesthesia. Regional anesthesia has superiorities to general anesthesia in many conditions but also has complications. One of the most common complications is headache.665 ASA I-II group elective cesarean patients who had no contraindications for spinal anesthesia were included to this study. Patients were randomly divided into two groups: group I (atroucan 26 G n=323) and group II (Quincke 26 G n=342).The thickness of the needle and the shape of tip of the spinal needle was recorded after spinal anesthesia. The train period of the resident, number of attempts, the space used for anesthesia (L3?4, L4?5) and movement of patient during anesthesia were recorded. Patients were questioned for headache for 72 hours. Chi-square and comparison of proportions were used for statistical evaluations and P0,05). No statistical relation was found between headache and the train period of the resident, number of attempts, the space used for anesthesia (L3?4, L4?5) and movement of patient during anesthesia, hypotension during anesthesia, volume of liquid infusion during surgery, single or multiple delivery(p>0,05).Two types of 26 gauge needles had no statistical difference on occurrence of headache.