Sol ventrikül diastolik disfonksiyonunda koroner sinüsün anatomik değişimi ve NYHA fonksiyonel sınıf ile ilişkisi
Anatomic alteration of coronary sinus in left ventrikül diastolic dysfunction and relationshıp with NYHA functionel class
  1. Tez No: 271939
  2. Yazar: MEHMET HAN MERCEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOYDİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AmaçÇalışmamızda diastolik disfonksiyon,koroner sinüs ve NYHA fonksiyonel sınıf arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık.Hipotezimiz ,koroner sinüs anatomik değişiminin,diastolik disfonksiyonda gelişen yapısal remodeling'in bir parçası olabileceğidirÇalışma planıÇalışmaya başvuru anında LVEF>%50 olan ve ekokardiyografik olarak diastolik disfonksiyon tespit edilen 121 hasta (38 erkek,83 kadın,) alındı.Kontrol grubunu ,ekokardiografik olarak diastolik fonksiyonları normal,EF> %50 olan 37 hasta (15 kadın 22 erkek) oluşturdu..Tüm hastaların ekokardiografik olarak koroner sinüs çapları ölçüldü.Her hastanın plazma NT-proBNP düzeyleri ölçüldü.Ekokardiyografik olarak ölçülen koroner sinüs çapı,diastolik disfonksiyon ve NT-proBNP,NYHA fonksiyonel kapasite arasındaki ilişki incelendi.BulgularKoroner sinüs çapı diastolik disfonksiyon grubunda anlamlı derecede yüksek bulundu.( 0.71+0.13 cm ve 0.79+0.17 cm;p=0.006) NT-proBNP düzeyleri diastolik disfonksiyon grubunda anlamlı derecede yüksek bulundu.( 8.99±6.86fmol/ml ve13.74±15.60fmol/ml p=0.010) Diastolik disfonksiyonu olan hastalar arasında ,koroner sinus çapı ve hastaların NYHA fonksiyonel kapasiteleri arasında anlamlı ilişki saptanmadı.(p
Özet (Çeviri)
AimsIn our study, we aimed to investigate the relationship beetwen diastolic dysfunction,coronary sinus and NYHA functional capacity.İn our hypothesis,echocardiographic assesment of coronary sinus anatomic alteratin may be part of remodeling process diastolic dysfunctionStudy Design.The study included 121 patients(38 male,83 females) who had LVEF>%50 and diastolic dysfunction by echocardiography .The control grup consisted of 37 patients (22 male,15 females),whose LVEF> %50 and who had normal diastolic function by echocardiography.Plazma NT-proBNP levels were measured.Coronary sinüs size were measured by echocardiography.All patient were evaluated by echocardiyography to examine the relationship between diastolic function,coronary sinüs,NT-proBNP and NYHA functional capacity.ResultsCoronary sinüs size was significantly increased in the diastolic dysfunction grup.( 0.71+0.13 cm ve 0.79+0.17 cm;p=0.006) NT-proBNP levels were significantly increased in the diastolic dysfunction grup.