Bruselloz olgularının klinik ve laboratuar sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation the result of clinical and laboratory for brusellosis patients
- Tez No: 271938
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL AYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bruselloz ülkemizde özellikle doğu ve güneydoğuda daha çok yaz ve ilkbahar aylarında yaygın görülen zoonotik bir enfeksiyondur.Temel bulaş yolu süt ve süt ürünlerinin iyi pişirilmeden tüketilmesidir.En önemli risk grubunu tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesim oluşturmaktadır.Bruselloz bir çok sistemi tuttuğundan zengin bir klinik tablo göstermektedir. Özellikle yüksek ateşe eşlik eden gece terlemeleri ile yaygın kas-eklem ağrıları brusellozu düşündürmelidir. Bruselloz kan değerlerinde lökopeni, anemi ve trombositopeni gibi bulgulara neden olmaktadır. Bu bulgular gerekli tıbbi tedavi ile 1-2 hafta içinde normal seviyeye gelmekte hastaya ve hekime ciddi bir sıkıntı yaşatmamaktadır.Biyokimyasal parametrelerde ALT, AST, sedim ve CRP değerlerinde genellikle hafif-orta düzeyde artışa neden olmaktadır.Bruselloz en sık osteoartiküler sistem tutulumlarına neden olurken diğer sistem tutulumları daha nadir görülmektedir.Ultrasonografik bulgu olarak en sık karaciğer ve dalak büyüklüğü görülmektedir.Kan kültürü brusellozun kesin tanısında en sık kullanılan yöntem olup pozitifliği bir çok faktörler tarafından etkilenmektedir.Özellikle kontrolsüz antibiyotik kullanım sıklığı kan kültür pozitiflik oranını %50-60'lara varan oranda azaltmıştır.Tanı amaçlı en sık kullanılan serolojik testler rose bengal, STA ve brucella capt testleridir.Bu testlerin duyarlılıkları hem kendi aralarında hem de brusellozun klinik evrelerine göre ciddi olmayan farklılıklar gösterse de temelde %90'ın üzerinde bir duyarlılığa sahip güvenilir tanı yöntemleridir.Çok nadir olarak klinik takiplerde bruselloz düşündüğümüz fakat rose bengal ve STA'nın negatif olduğu durumlarda brucella capt testi pozitif olabilir. Bu nedenle klinik olarak bruselloz düşünülen fakat rose bengal ve STA testleri negatif olan özellikle kronik bruselloz olgularında brucella capt testininde yapılması bu tür olguların tanısında yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Brucellosis,is seen especialy in the east and southeast of turkey in spring and summers,is a zoonotic infection. The basic contagion way is consumption of milk and milk products without cooking. The most important risk group is the man who engaged with agriculture and animal husbandry. Brucellosis is a multi system that shows multi clinical reports. Especially high night sweats with fever accompanied by widespread muscle-joint pain should consider brucellosis. Brucellosis causes evidence in blood values like leucopenia,anemia,and thrombocytopenia.This diagnosis decrease to normal level within 1-2 weeks with the necessary medical treatment, and it doesn't cause serious problem to the patient and physician. in biochemical parameters ALT,AST,SEDİM, and CRP levels usually causes to slight increase. While Brucellesis generally causes osteoarticular system involvement, other system involvement is rarely seen. The size of the liver and spleen are the most common ultrasonographic diagnosis. The most frequently used method in definite diagnosis of brucellosis is blood culture, its positivity is influenced by many other factors. Using uncontrolled antibiotics decrease blood culture positivity rate to %50-60. The most commonly used serological tests to diagnose are , rose bengal, STA and brucella capture tests. Although sensitivities of these tests, both among themselves as well as non-serious differences in the stages of brucellosis, it is basically have an accuracy of over %90 reliable diagnostic methods. İn clinical follow-up even if we think the illness is brucellosis but rose bengal and STA are negative, the brucella capture test may be positive. Therefore, rose bengal and STA tests were clinically negative, but the thought of brucellosis,especially in patients with chronic brucellosis brucella capture.tests is done can be lead to find this kind of diagnosis.