Gestasyonel diabet tanısı konmuş gebelerde bakımın HBA1c düzeylerine etkisi
The effect of care to HBA1c levels in pregnant women with the diagnosis of gestational diabetes
- Tez No: 271955
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gestasyonel Diyabet Tanısı Konmuş Gebelerde Bakımın HbA1C Düzeylerine EtkisiAmaç: Bu çalışma gestasyonel diyabet tanısı konmuş gebelerde, gebelik süresi boyunca tanılama kriterleri doğrultusunda, gestasyonel diyabette bakım ve izlemin önemini vurgulamaktır. Gereksinimler doğrultusunda planlanan hemşirelik bakımının HbA1c düzeylerine olan etkisini değerlendirmek, gestasyonel diyabetli gebelerde bakıma rehber olacak öneriler geliştirmek amacıyla planlanmıştır.Yöntem: 27 Ekim 2009 tarihinden itibaren toplam sekiz aylık bir süreçte Üniversite Hastanesi'nden Etik Kurul Onayı alındıktan sonra, öncesinde tip1 veya tip 2 diyabeti olmayan gebelikte GD tanısı almış , 20 yaş ve üstü 80 gebe üzerinde `Bilgilendirilmiş Onam Formu' doldurularak başlandı. Gebelerle birebir görüşüldü. Veri toplama aracı olarak `Hasta Tanılama Formu `, Gebe İzlem Formu' ve Gebelerde Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu ` kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde Kruskal- Wallis testi, Mann- Whitney U testi ve Pearson Korelasyon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Effect Of Care To HbA1C Levels İn Pregnant Women With The Diagnosis Of Gestational DiabetesAim: This study emphasizes the importance of follow-up care of pregnant women diagnosed with gestational diabetes according to the diagnostic criteria during pregnancy, and to create an education protocol. Evaluation of the effects of nursing care to HbA1c levels is planned to guide proposals for development purposes of pregnant women with gestational diabetes.Method: After the approval of the Ethical Concil in the university hospital between 1 July 2009 ? 1 April 2010, it is started with fiiling the informed concent form of 80 pregnant women at 20 or more years old who had no previous type 1 or 2 diabetes and had the diagnosis of gestational diabetes during pregnancy. We communicated with the pregnant person to person. As a means of data collection 'Patient Assessment Form', `Pregnancy Follow Form? and 'Level of Knowledge in Pregnancy and Evaluation Form " are used. In statistical analysis, Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test and Pearson correlation are used.