Cerrahi hemşirelerinde örgütsel bağlılığın iş doyumlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of organizational commitment on job satisfaction for surgical nurses
- Tez No: 271956
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, cerrahi hemşirelerinde örgütsel bağlılığın iş doyumlarına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Avrupa Yakasında bulunan bir Üniversitenin iki ayrı Hastanesinde Cerrahi Yoğun Bakım Üniteleri ve Servislerinde çalışan tüm hemşireler alınmış, örneklem grubunu araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden bu ünitelerde çalışan tüm hemşireler oluşturmuştur (N=358). Veriler, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanmış olan `Tanıtıcı Bilgi Formu', `Örgüte Bağlılık Ölçeği' (Cronbach Alfa değeri: 0,86) ve `Minnesota Doyum Anketi' (Cronbach Alfa değeri: 0,90) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi, SPSS 11.5 versiyonu ile bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiş, istatistiki yöntem olarak tanımlayıcı parametreler yanında; Mann?Whitney U testi, Kruskal?Wallis testi, Pearson korelasyon ve t testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; cerrahi hemşirelerinin, Örgüte Bağlılık Ölçeği'nden aldığı ortalama puanı x±ss: 68,25 ±15,25, Minnesota Doyum Anketi'nden aldığı genel doyum ortalama puanı x±ss: 67,65±11,87 bulunmuştur. Örgütsel Bağlılık Ölçek puanlarında kişisel özelliklerden; yaş, mesleki özelliklerden; mesleki deneyim süresi, kurumda toplam çalışma süresi, görev alınan birim, işten ayrılma niyeti değişkenlerine göre, Minnesota Doyum Anketi puanlarında kişisel özelliklerden; medeni durum, çocuk sahibi olma, mesleki özelliklerden; kurumda toplam çalışma süresi, görev alınan birim, işten ayrılma niyeti değişkenlerine göre istatiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is planned as descriptive for the purpose of evaluating impact of organizational commitment on job satisfaction for surgical nurses. The study incorporates all nurses working at Surgical ICU?s and Services at two separate hospitals of a University situated at European Side of Istanbul province. Sample group consists of all nurses working at such units who agreed to participate in the study voluntarily (N= 358). Data were collected by using `Introductory Information Form?, `Organizational Commitment Scale? (Cronbach?s Alpha value: 0,86) and `Minnesota Satisfaction Survey (Cronbach?s Alpha value: 0,90) prepared in accordance with literature by researchers. Evaluation of data was performed in computer medium with SPSS version 11.5, as statistical method Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Pearson correlation and t test were used.As a result of the study surgical nurses got an average score of x±ss: 68,25 ±15,25 from Organizational Commitment Scale and the general satisfaction average score from Minnesota Satisfaction Survey is x±ss: 67,65±11,87. Statistically significant differences were determined at Organizational Commitment Scale scores according to age from personal characteristics and total professional experience period, total work period at institution, unit worked, intention of quitting variables out of professional characteristics; in Minnesota Satisfaction Survey scores according to marital status, having children from personal characteristics and total professional experience period, total work period at institution, unit worked, intention of quitting variables out of professional characteristics.