Deneysel parsiyel hepatektomide N asetil sistein, propofol, E vitamini, silybum marianumun karaciğer rejenerasyonu üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparision of the effects of hepatic regeneration after partial hepatectomy, silybum marinaum, propofol, N acetyl cystein and vitamin E on liver
  1. Tez No: 271999
  2. Yazar: SERDAR YORMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN BÜLBÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Karaciğer rezeksiyonu son 10 yılda preoperatif tanı yöntemlerinin gelişmesi, cerrahi tekniklerde gelişme ve iyileşme, postoperatif bakımın gelişimi ile daha güvenli yapılabilir hale gelmiştir. Karaciğer rezeksiyonunda postoperatif mortalite direkt olarak preoperatif karaciğer fonksiyonları ve rezeke edilen karaciğer volümüne bağlıdır. Normal parankimli kalan karaciğer dokusundaki rejenerasyon, doku yaralanmaları ve hepatosellüler nekroz sonrası fonksiyonel hepatik kitlenin kısa sürede yerine konulması için çok önemli bir destek mekanizmadır. Rejenerasyonun normal olarak gerçekleşebilmesi için hepatositler, karaciğer parankim dışı hücreleri ve çeşitli sistemik faktörlerin karşılıklı uyum içerisinde etkileşimleri gereklidir. Bu etkileşimler arasında lokal ve parakrin mekanizmalar, hücreler arası moleküler kontrol mekanizmaları belirleyici rol oynamaktadır. Majör karaciğer rezeksiyonlarından sonra rejenerasyon üzerine etkili olabilecek birçok ajan kullanılmasına rağmen hala ameliyat sonrası morBiz de bu çalışmada Cerrahide en büyük problem oluşturan karaciğer rezeksiyonu sonrası bütünlüğü bozulan hepatik dokunun rejenerasyonla en az maddi kayba yol açacak şekilde fonksiyonelliğini kazandıracak rejenerasyon üzerine etkili olduğunu düşündüğümüz N Asetil sistein, Propofol, E vitamini, Silybum Marianumun karaciğer rejenerasyonu üzerine etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemeyi planladık.Çalışmamızda aynı yaş ve ağırlıkta her grupta 8'er hayvan bulunan toplam 48 adet yetişkin wistar cinsi rat kullanıldı. Hayvanlara parsiyel hepatektomi uygulandıktan sonra kanama kontrolünü takiben sham grubunda batın kapatıldı. Laparatomi sonrasında kontrol grubunda serum fizyolojik, çalışma grubunda Propofol 25 mg/kg, N-asetil sistein 20 mg/kg, E vitamini 400 mg/kg, Silybum Marianum 100 mg/kg intraperitoneal olarak verildi. Hiç bir gruptaki hayvanlara antibiyotik uygulanmadı. Çalışmanın. postoperatif 3. günde farelerin yarısı, 7.gününde de kalan yarısına reoperasyon uygulandı ve vena kava ınferıordan kan alınmak suretiyle sakrifiye edildi. Rezeke edilen karaciğer dokusunun yaş ağırlıkları tartılarak kaydedildi. Alınan kan örneklerinden aspartat amino transferaz(AST), alanin aminotransferaz(ALT) ölçümleri yapıldı. Histopatolojik parametre için Ki-67 proliferasyon indeksi kullanıldı.Değerlendirme sonucunda 3. ve 7.
Özet (Çeviri)
Liver resection have started to be implemented through more secure way in the last ten years via the help of the improvments in preoperative diagnosıs methods, the developments ın operatıon technıques and wıth the posıtıve increase in postoperative care. Postoperative mortalite is directly related to preoperative liver functions and the volume of the reseceted liver.The regeneration in the liver with normal parancime rate is a very significant supportive factor for the renewal of the functional hepatic part after tissue damages and hepatocellular necrosis. For the normal occurance of regeneration the mutual interact on of the hepatocites, liver parancime outer cells and various systemic factors is necessary. During these interactions local and paracrin mechanisms, moleculer control mechanisms among cells are determining elements. Despite the usage of lots of agents which might be influential on regeneration after major liver resections the rate of mortalite and morbidity is still high and the studies carried out on this issue is going on without losing any speed in this study.The researcher aimed out depicting the effects of N acetyl cystein ,Propofol, Vitamin E ,Silybum Marinaum in acomparative manner on the regeneration of the hepatic tissue after the liver resections with the least loss which is the biggest problem in operation world.İn our study 48 rats, 8 in each group,rats whose ages and weights are the same wil be utulised.After the administration of partial hepatectomy on the rats following the bleeding control aside from the sham group,control ,all groups were given agents in intraperitoneal way for the control group serum physiologyic, 25 mg /kg for propofol, 20 mg/kg for N acetyl cystein,400 mg/kg for vitamin E ,10 mg/kg for silybum group.None of these groups were provided with antibitotic.On the third day of the study half of the rats and on the seventh of the study rest of the rats were reoperated and sacrified by taking blood from vena cava inferior . Resected wet liver weights were recorded by measuring, AST, ALT were measured with the blood samples Ki-67 proliferation index was used for histopatologic parameters.