Spastik Serebral Palsi'li çocuklarda spastisiteyi değerlendirmede iki farklı klinik yöntemin gözlemci içi güvenirliğinin incelenmesi
Analysing inter observer reliability of two different clinical methods to assess spastisity in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 271998
  2. Yazar: AYŞE NUMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma spastik Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda spastisiteyi değerlendirmede kullanılan iki farklı klinik yöntemin gözlemci içi güvenirliğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 37 Spastik SP'li olgunun dirsek fleksörleri, el bileği fleksörleri, kalça adduktorleri, hamstringler, gasroknemius ve soleus kasları spastisitenin şiddeti açısından Modifiye Ashworth Skalası (MAS) ve Modifiye Tardieu Skalası (MTS) ile değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında gözlemci içi güvenirliğin yanı sıra MAS ve MTS arasındaki ilişki ve her iki ölçüm yönteminin de KMFSS ile değerlendirilen motor fonksiyonel seviye ile aralarındaki ilişki de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyse intraobserver reliability of two different clinical methods to assess spastisity in children with cerebral palsy (CP). With this aim elbow flexor muscles, wrist flexor muscles, hip adductors, hamstrings, gastrocnemius and soleus muscles of 37 chidren with spastic SP were evaluated using the Modified Ashworth Scale (MAS) and Modified Tardieu Scale (MTS) according to the severity of spastisity. As a part of the study, together with intraobserver reliability, the correlations between MAS and MTS and between both assessment scales and motor functional levels which evaluated using GMFCS were analysed also.