Romatoid artrit ve ankilozan spondilitli hastalarda anti-TNF ilaç kullaniminin üriner enfeksiyon gelişimi üzerine etkisi
Effects of anti-TNF drugs on urinary tract infections among Rheumatoid arthritis and Ankylosing spondylitis patients
  1. Tez No: 272006
  2. Yazar: MEHMET ALİ UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAYARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
RA ve AS hastalarında ÜSE gelişimini kullanılan ilaçların yanısıra, hastanın fonksiyonel kapasitesi ve hastalık aktivitesi gibi faktörler de etkilemektedir. Diğer risk faktörleri elimine edildikten sonra anti-TNF alan hastalarda ÜSE gelişiminin artmadığını gösteren çalışmalar vardır. Bizim çalışmamızda, anti-TNF ve DMARD tedavisi alan RA hastalarında ÜSE gelişimi açısından bir fark saptanmadı. AS hastalarında başlangıçta anti-TNF ve DMARD grubu arasında fark yokken, anti-TNF kullanmaya başladıktan 2 ay sonra DMARD grubuna göre ÜSE gelişiminde artma saptandı. Anti-TNF alan RA ve AS hastaları ile DMARD kullanan RA ve AS hastaları arasında ÜSE gelişimi açısından fark saptanmadı. Anti-TNF kullanan AS hastalarında sağlıklı kontrollere göre ÜSE gelişimi daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
Not only the drugs but also the factors such as patient?s functional capacity and disease activity affect urinary tract infection development among RA and AS patients. Some studies revealed that anti-TNF drugs do not increase urinary tract infections after eliminating other risk factors. In our study we did not detect any differences between anti-TNF and DMARD prescribed RA patients for urinary tract infections. Among AS patients there was no difference between anti-TNF and DMARD groups initially, but after 2 months of anti-TNF usage an increase was detected compared with DMARD group for urinary tract infection. No differences were detected between anti-TNF prescribed AS, RA patients and DMARD prescribed AS,RA patients for urinary tract infection. Urinary tract infections were higher among anti-TNF prescribed AS patients compared with healthy controls.