Sporun uluslararası ilişkiler açısından fonksiyonlarının değerlendirilmesi
The assessment of functions of sports in terms of international relations
- Tez No: 272014
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN SUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, siyasi gücün yaratılması sırasında kütlesel etkisi ve kabul edilebilirliliği nedeni ile sporun uluslararası ilişkilerde kullanıldığını ve sporun diplomasiyi ve diplomasinin de sporu kabul ettiğini ortaya koymayı amaçlamıştır.Türkiye Cumhuriyeti'nde spora yön veren referans gruplardan bazılarının uluslararası ilişkilerde sporu araç olarak kullanıp kullanmadıkları görüşü kişisel değişkenlerle incelenmiştir. Bu değişkenler; yaş, cinsiyet, kıdem ve eğitimdir.Araştırmanın evreni, Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyon üyesi 60 milletvekili, özerk statüdeki 65 Federasyon Başkanı ve Genel Sekreterleri, üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde görevli yaklaşık 100 öğretim elemanı ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Yönetim Bilimi Bölümünde görevli 50 öğretim elemanıdır. Örnekleme giren milletvekilleri, federasyon başkanları, genel sekreterler, öğretim elemanları amaçlı örneklem tekniğiyle seçilmiştir. Bunlardan 57 milletvekili, 32 federasyon başkanı ile federasyon genel sekreteri ve 51 öğretim elemanı, toplam 140 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır.Veri toplama aracı olarak; ?Uluslararası İlişkiler ve Spor Etkileşim Anketi? kullanılmıştır. Uluslararası İlişkiler ve Spor Etkileşim Anketi; Sport, Policy and Politics, Sport and International Relations, Sport and Physical Education in Germany, Sport and International Politics kitapları birebir çevirilerek ve Uluslararası İlişkiler ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Bölümleri Öğretim Üyelerinden uzman görüşleri alınarak hazırlanmıştır. Anket faktör analizi yapıldıktan sonra 3 boyuta (siyasi, ekonomik, askeri) ayrılmıştır. Çalışmanın güvenilirlik katsayısı, Cronbach Alpha (?) iç tutarlılık yöntemi ile yapılmış ve güvenilirlik katsayısı (?) 98,08 olarak tespit edilmiştir. Veri analizinde frekans, aritmetik ortalama, yüzde, standart sapma, t-testi ve ikiden fazla gruplarda tek yönlü varyans analizi (Anova), farkın hangi gruplarda olduğunun belirlenmesinde ise, Tukey istatistik teknikleri kullanılmıştır. Ayrıca aradaki ilişkiye bakmak için korelasyon katsayıları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This research intends to show that during the creation of the political power, the sport is used in international relations because of its mass effect and its acceptance and moreover this research aims to demonstrate that the sport accepts diplomacy and diplomacy also accepts the sport.The view of whether the administrators, who give direction to the sports in the Republic of Turkey, use the sport as a tool or not in the international relations was examined with personal variables. These variables are the age, the sex, the seniority and the education.The universe of the research consists of 60 members of parliament who are members of commission of the Grand National Assembly of Turkey, 65 Presidents of the Federation and General Secretaries in autonomous status, approximately 100 instructors who are officers in the Department of International Relations of the Faculty of Economics and Administrative Sciences of the universities and 50 teaching staff who are officers in the Department of Physical Training and Sport College, Department of Management Science.The members of parliament, presidents of the federation, general secretaries and the teaching staff who enter the sampling, were chosen with the purposeful sampling technique. 57 members of parliament, 32 presidents of the federation and general secretaries of the federation and 51 instructors of these; in total 140 persons form the sample of the research.As data collection tool, ?Survey of International Relations and the Sports Interaction? is used. International Relations and the Sports Interaction Survey; the books of Sport, Policy and Politics, Sport and International Relations, Sport and Physical Education in Germany, Sport and International Politics were translated in a word-for-word form and were prepared with the help of their expert opinions taken from the teaching staff of the Department of International Relations and Physical Education Department and Department of Sports College. After factor analysis of the survey had been performed, survey divided in to three dimensions (political, economic and military). Reliability coefficient of the study was performed with the method of internal consistency; Cronbach's Alpha (?) reliability coefficient of the study was determined as (?) 98,08. The frequency, the arithmetic average, the percentage, standard determination, the t-test and one-way analysis of variance in more than two groups (ANOVA) were used in data analysis and also in determining which groups have the difference, Turkey statistical techniques were used. In addition to this, the coefficient of correlation was taken for looking at relationship between them.